Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

VODA_027_07

Een sage (mondeling), 1974

Hoofdtekst

- Wel, ze hebben wel heksen gezien. Maar eh… dat ehm… wij hadden de heks van Vereveld. Maar die hadden wij zelf zo genoemd. d’ Was een heel oud, eng mens. Die zag d’r uit, nou ja! Iets verschrikkelijks. Van dat recht toe gek.k… een pot zo d’r op geknipte haar, grijs. Ze liep met een enorme bochel en had een bril op, nou, dat was bijna een microscoop, zo sterk. En dat mens had altijd een ouwe stok bij zich en zag d’r uit, nou me… ja, ‘m met een tang vast te pakken en zo weg te gooien in de vuilnisbelt. Vreselijk! En dat mens dat woonde… Boven de watermolen heet de gelo … heette dat, geloof ik. Was een end van de Koestraat, bij de… vlakbij de Bisschopsmolen. Moest je… over de Jek… Boven de Jeker woonde ze, nu weet ik het weer, Boven de Jeker. En dat was een…. is heel merkwaardig gebouwd, dat is…, dat zijn… al die huizen daar stroomt de Jeker onder… onderdoor. En dan ga je een poortje in en dan loop je een raar bruggetje over en dan kom je in die huizen. Nou, ik durfde d’r nooit langs, want daar woonde de heks van Vereveld. Ja, d’was n… mens heette heel anders, maar wij hadden d’r zo genoemd. Ik kon d’r ook wel zien schuifelen als je aan de andere kant van de Pieters… van de Pieterstraat keek, keek je zo over de Jeker op dat… terrasje, wat het ook was. Was ze met d’r katten bezig, had een stuk of twintig katten. En d’was ze mee bezig, was gewoon een simpel oud mens, maar wij noemden d‘r de heks van Vereveld, we waren bang voor d’r, dachten dat ze iets zou doen.
- Maar eh… is er ook ooit iets aan d’r toegeschreven, dat ze wat deed of niet?
- Ja. Ik geloof wel d… ze schijnt dus wel kindertjes in heksen omgetoverd te hebben, maar dat werd alleen verteld door de meiden.
- Nou, eh, hoe…
- Kindertjes in katten om te toveren, sorry, kindertjes in katten.
- Maar hoe, hoe vertelden de meiden dat?
- Pas op voor d’r! Pas op voor d’r, want ze, ze… als ze je te pakken krijgt, dan verandert ze je in een kat.
- Gewoon als bangmakerij.
- Bangmakerij. Gewoon dat wij uit die buurt… ze vonden het niet zo leuk als wij in die buurt rondscharrelden. Eh, ze werden dus eh… We hadden wel de Heksenhoek in Maastricht, want d’r heeft een heks gewoond. Wat ‘t mens deed weet ik niet, maar die woonde daar. En d’ heet nog steeds de Heksenhoek. Is een heel mooi plekje, maar ik durfde d‘r als kind niet langs, is vlak bij de wallen.

Onderwerp

SINSAG 0580 - Andere Hexenkünste    SINSAG 0580 - Andere Hexenkünste   

TM 3101 - Heks maakt kind (mens, dier) ziek    TM 3101 - Heks maakt kind (mens, dier) ziek   

TM 3402 - De kinderschrik    TM 3402 - De kinderschrik   

Beschrijving

Van een oude vrouw die in Maastricht in een huis woonde dat over het riviertje de Jeker heen was gebouwd (Boven de Jeker) werd gezegd dat ze een heks was. Ze was lelijk en had veel katten. Ze zou kinderen in katten veranderen.

In Maastricht is ook de Heksenhoek. Hier heeft een heks gewoond.

Bron

Radio-uitzending Vonken onder de As (NOS)

Naam Overig in Tekst

de heks van Vereveld    de heks van Vereveld   

Naam Locatie in Tekst

Koestraat    Koestraat   

Bisschopsmolen    Bisschopsmolen   

Boven de Jeker    Boven de Jeker   

de Jeker    de Jeker   

de Heksenhoek    de Heksenhoek   

Maastricht    Maastricht   

Plaats van Handelen

Maastricht    Maastricht