Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

ROODKAPJE283 - Roodkapje

Een sprookje (boek), vrijdag 01 januari 1943

Hoofdtekst

ROODKAPJE.
Er was eens een klein meisje, die door iedereen Roodkapje genoemd werd, omdat zij altijd een rood mutsje droeg. Eens op een dag sprak Roodkapjes moeder: “Roodkapje, grootmoe is ziek, nu moet jij haar eens wat eieren en vruchten brengen. Maar pas op voor de boze wolf". De wolf leefde in het bos en in dit bos woonde ook grootmoe. Roodkapje beloofde voorzichtig te zijn en ging op weg.
Het was mooi weer en de wandeling in het bos was heerlijk. Plotseling echter kwam tussen de struiken de boze wolf vandaan. Hij deed erg vriendelijk en sprak: “Dag Roodkapje, waar ga je naar toe ?" Roodkapje antwoordde: “Grootmoe is ziek en nu ga ik haar wat eieren en vruchten brengen". “Zo. zo" zei de wolf, “maar dan moet je ook wat bloemen voor haar plukken". Dit vond Roodkapje een goed idee en zij plukte ijverig een mooie bos bloemen.
Terwijl zij dit deed rende de wolf naar het huis van grootmoe. Hij klopte aan en een stem riep: “Wie is daar?" De wolf antwoordde, terwijl hij de stem van Roodkapje nabootste, “Ik ben het, Roodkapje, die U wat vruchten kom brengen". “Oh," antwoordde grootmoe, “trek maar aan het touwtje dan zal de deur wel opengaan". De wolf deed dit, sprong in de kamer en verslond grootmoe. Toen trok hij wat kleren van grootmoe aan, zette haar muts en bril op en ging in bed liggen.
Even later kwam Roodkapje binnen. “Dag grootmoe" zei zij. “Dag Roodkapje" sprak de wolf. “Maar grootmoe, wat hebt U een grote oren?" riep Roodkapje uit. “Oh, dat is om jou beter te kunnen horen" sprak de wolf. “Maar grootmoe, wat hebt U een grote ogen?" “Oh, dat is om jou beter te kunnen zien." “Maar grootmoe" zei Roodkapje weer, “wat hebt U een grote mond ?" “Dat is om jou beter te kunnen opeten" brulde de wolf, sprong uit bed en slokte Roodkapje op. Daarna ging hij naar buiten en legde zich bij de bron te slapen.
Toen Roodkapje niet terug kwam ging haar moeder naar den jager en deze trok het bos in. Daar zag hij den wolf bij de bron liggen. Voorzichtig sneed hij de buik van den wolf open en Roodkapje en grootmoe kwamen te voorschijn, springlevend. De jager nam een paar grote stenen en stopte die in de buik van den wolf en naaide hem daarna dicht. Toen de wolf wakker werd had hij een geweldige dorst. Hij ging naar de bron om te drinken, maar toen hij voorover boog, rolden de stenen naar voren en viel hij in de bron waar de boze wolf verdronk

Onderwerp

ATU 0333 - Little Red Riding Hood    ATU 0333 - Little Red Riding Hood   

AT 0333 - The Glutton (Red Riding Hood)    AT 0333 - The Glutton (Red Riding Hood)   

Beschrijving

Roodkapje belooft moeder om ondeweg naar grootmoeder op te passen voor de wolf, maar als ze hem tegenkomt vertelt ze dat, en laat zich verleiden om bloemen te plukken. De wolf gaat naar grootmoeders huis, klopt aan, doet de stem van Roodkapje na, kan binnenkomen, eet grootmoeder op, trekt haar kleren aan en gaat in bed liggen. Roodkapje verbaast zich over de grote oren, ogen en mond van grootmoeder, waarop de wolf haar opeet. Moeder waarschuwt de jager als Roodkapje niet terugkomt, de jager gaat kijken, ziet de wolf liggen, snijdt de buik open en Roodkapje en grootmoeder verschijnen. De jager vult de buik met stenen en naait die dicht. Na ontwaken gaat de wolf drinken, verliest zijn evenwicht en verdrinkt in de bron.

Bron

Sprookjes prentenboek. [Rotterdam]: [Stadler en Sauerbier], [1943]
KB: KW XKD 710
Collectie Roodkapje/Karsdorp

Motief

J21.5 - ”Do not leave the highway“:    J21.5 - ”Do not leave the highway“:   

B211.2.4 - Speaking wolf.    B211.2.4 - Speaking wolf.   

K2011 - Wolf poses as ”grandmother“ and kills child.    K2011 - Wolf poses as ”grandmother“ and kills child.   

Q426 - Wolf cut open and filled with stones as punishment.    Q426 - Wolf cut open and filled with stones as punishment.   

Z18.1 - What makes your ears so big?--To hear the better, my child, etc.    Z18.1 - What makes your ears so big?--To hear the better, my child, etc.   

Commentaar

Ills Willem Boon

Naam Overig in Tekst

Roodkapje    Roodkapje   

Datum Invoer

2019-04-17