Hoofdtekst
Bij een bakker was het hele gezin betoverd. De kinderen kropen over de lijst*. Op dat plankje was maar vijf cm. plaats. Die bakker is naar de Paters in Tongeren gegaan. Die gaven hem de raad, berkenhout kruiselings op het vuur te leggen. Dan zou er iemand binnenkomen. Er mocht niks worden gezegd. Die binnenkwam zou de heks zijn. De heks kwam binnen en ze werd erg onrustig. Op het laatst riep ze helemaal wanhopig: ,Jan, waar moet ik uit?" Jan zei: "Gaat uit waar ge ingekomen zijt". Omdat Jan praatte, was ze vrij. Anders was ze op het vuur gesprongen en verbrand.
Onderwerp
SINSAG 0580 - Andere Hexenkünste   
Beschrijving
Bij een bakker was het hele gezin betoverd. De kinderen kropen over een smal plankje. Paters gaven hem de raad om berkenhout kruiselings op het vuur te leggen. Dan zou er iemand binnenkomen. Die binnenkwam zou de heks zijn. De heks kwam binnen en ze werd erg onrustig. Op het laatst riep ze helemaal wanhopig: ,Jan, waar moet ik uit?" Jan zei: "Gaat uit waar ge ingekomen zijt". Omdat Jan praatte, was ze vrij. Anders was ze op het vuur gesprongen en verbrand.
Bron
Kooijman, Henk: Volksverhalen uit het grensgebied van Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant. Amsterdam 1988. p. 308.
Commentaar
* Dit is een smal plankje waarop de sierborden stonden.
Naam Overig in Tekst
Paters   
Naam Locatie in Tekst
Tongeren   
