Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

INGEZONDENx03 - Oostvoorne & Rockanje; Kraaien & Kauwen

Een sage (internet), woensdag 14 februari 2024

_b07b1f76-399b-4ad3-853a-1f13f8f1d5f7.jpeg

Hoofdtekst

Het is fascinerend om te zien hoe de bijnamen ‘kraaien’ en ‘kauwen’ door de inwoners van Rockanje en Oostvoorne worden gebruikt. Er zijn verschillende verhalen en anekdotes die proberen te verklaren waar deze bijnamen vandaan komen.
Een van de verhalen suggereert dat de bijnaam ‘kraaien’ niet specifiek is voor Rockanje of Oostvoorne, maar ook in andere regio’s wordt gebruikt. Een andere anekdote stelt dat de bijnaam iets specifieks is voor Voorne, aangezien Hellevoeters deze bijnaam ook gebruiken voor Nieuwenhoornaars.
Er is ook een historische verklaring. In vroegere tijden had Rockanje een aantal doodgravers, ook wel ‘doodbidders’ genoemd. Deze doodgravers werden ook in Oostvoorne ingezet, vandaar dat de inwoners van Rockanje ‘zwarte kraaien’ werden genoemd. De inwoners van Oostvoorne werden toen ‘kauwen’ genoemd.
Er zijn ook verhalen die suggereren dat de bijnaam afhangt van wie er antwoordt. Voor de inwoners van Rockanje zijn de inwoners van “Rockanje Noord” (Oostvoorne) de ‘kraaien’ en vice versa.
Er zijn ook humoristische verklaringen. Een daarvan is dat de kraaien boven een van de dorpen ondersteboven vliegen zodat ze niets van het dorp zien en zo snel mogelijk passeren. Een andere versie van dit verhaal stelt dat de kraaien ondersteboven vliegen omdat ze zelfs niet op Oostvoorne willen schijten.
Een andere verklaring is dat de bijnaam ‘kraaien’ voor de inwoners van Oostvoorne komt van het kraaiennest aan het Zwartelaantje, waar veel kraaien of kauwen zaten.
Er is ook een verhaal dat de bijnaam ontstond na een voetbalwedstrijd tussen OVV 6 en Rockanje 6. De spelers van OVV zouden een dode kraai hebben opgehangen in de deurpost van de kleedkamer van de spelers van Rockanje.
Sommige mensen hebben gehoord dat de inwoners van Oostvoorne de ‘kraaien’ waren en de inwoners van Rockanje ‘ratten’. Anderen hebben gehoord dat de mensen uit de Sint Anna polder de inwoners van Oostvoorne ‘kauwen’ noemden en de mensen uit Stuifakkers ‘kraaien’.
Een andere anekdote suggereert dat de bijnaam ‘kraaien’ voor de inwoners van Rockanje te maken heeft met de begrafenisondernemer en voor de inwoners van Oostvoorne vanwege de kraaien op de vuilstort.
Het is duidelijk dat er veel verschillende verhalen en interpretaties zijn over de oorsprong van deze bijnamen. Het blijft een interessant onderwerp van gesprek en een levendig onderdeel van de lokale cultuur. Het is een mooi voorbeeld van hoe folklore en lokale tradities van generatie op generatie worden doorgegeven. Hoewel de exacte oorsprong van de bijnamen misschien nooit volledig zal worden opgehelderd, blijven ze een belangrijk onderdeel van de identiteit van de inwoners van Rockanje en Oostvoorne.

Onderwerp

TM 2602 - Spotnaam voor naburig dorp (stad) of hun inwoners    TM 2602 - Spotnaam voor naburig dorp (stad) of hun inwoners   

Beschrijving

De inwoners van Rockanje en Oostvoorne hebben als bijnamen ‘kraaien’ en ‘kauwen’. Enkele verklaringen.

Bron

Ingezonden naar de Volksverhalenbank

Commentaar

Heb veel navraag gedaan in Westvoorne en Brielle naar de bijnamen, er waren heel veel verschillende verklaringen voor. Dit is een samenvatting van enkele antwoorden.

Naam Locatie in Tekst

Rockanje    Rockanje   

Oostvoorne    Oostvoorne   

Westvoorne    Westvoorne   

Brielle    Brielle   

Voorne    Voorne   

Hellevoetsluis    Hellevoetsluis   

Oostvoorne    Oostvoorne   

Zwartelaantje    Zwartelaantje   

OVV    OVV   

Stuifakkers    Stuifakkers   

Sint Anna polder    Sint Anna polder