Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

FBECK0287_0287_360 - Alvermannekes dulden geen toeschouwers

Een sage (mondeling), 1947

Hoofdtekst

Mijn ouders konden nog meespreken over de elverkens. In de witte 'winning' van Jadoul, daar zetten ze in die tijd 's avonds de was gereed en een kom pap. De elverkens kwamen dan het werk doen. Maar op een keer was daar ene zo nieuwsgierig om te zien hoe ze dat deden. Die kleine mannekens konden zoveel wassen in een nacht. Die ging aan 't sleutelgat kijken, maar toen zei daar een elverke: 'Blaas die kaars eens uit' en toen kwam daar ene door 't sleutelgat blazen en toen was die man blind aan een oog.

Onderwerp

SINSAG 0063 - Die hilfsbereiten Zwerge arbeiten in der Nacht für die Menschen für Nahrungsmittel (Tabak, Geld)    SINSAG 0063 - Die hilfsbereiten Zwerge arbeiten in der Nacht für die Menschen für Nahrungsmittel (Tabak, Geld)   

SINSAG 0065 - Zwerge wollen nicht belauert werden    SINSAG 0065 - Zwerge wollen nicht belauert werden   

Beschrijving

De familie J., die in een witte hoeve woonde, zette 's avonds altijd de was buiten, samen met een kom pap. In ruil voor de pap kwamen de alvermannetjes het werk doen. Op een nacht besloot de nieuwsgierige boer echter door het sleutelgat te kijken om de alvermannetjes te zien. Eén van de dwergjes zei plots: "Blaas die kaars eens uit", waarop een ander door het sleutelgat blies. De boer was blind aan één oog.

Bron

F. Beckers, Leuven, 1947

Commentaar

1.2 Aardgeesten
zuid-limburgs
Alvermannekes dulden geen toeschouwers: variante 1
Ouders van de informant
fabulaat

Naam Locatie in Tekst

Nerem    Nerem