Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

STOP0342_0343_21616

Een sage (mondeling), 1964

Hoofdtekst

Hier up de Kap toe Vermanderns, ze kregen nooit geen beuter van de melk. En ze gingen nor de pater nor Roeselare in den doenkern omdat ’t de menschen niet an gezien. En de pater ging in ’t koeistol enne sloot ol de deuren. En de koeiwachter kroop up den dilt boven ’t koeistol om te kijken wuk dat die pater ging doen. Mor de pater wos dat geware en je ging nor buten en je riep datten were moste nor beneên kommen. En j’is toen were nor binnen gegon en j’ee dor e tijd binnen gebleven en j’is toen nor buten gekommen met èn handsvul koeistroent. Enne ging nor de boerinne in de keuken en je zei: "Doe mor je keren gereed." En z’ee zij die koeistroent in die keren gedon en ze kernde. En ze dei den hoend van zijn kot en ze stak hem in ’t kernwiel. Ewel, èn eure nadien, z’an beuter en z’één oltijd voort beuter hèt. De toverij wos gedon. Mor z’één nog achter de pater geweest om in huus ’t kwaad te belezen want ’t zijn dor verschillige kinders gestorven. ’t Woren d’er zelve die dood gingen o z’e jor of zeventiene woren… ’t Woren djuuste lik oede menschen. Ze zein dortegen den oeden man. Den oenderpaster van Nieuwkerke ging ook trachten dat of te lezen toe Moermans. En achternor, je koste niet wel zijn werk niet meer doen. Je wos lik heel uut den haak dorvan, van dat kwaad of te lezen.

Beschrijving

Op een boerderij bij de Kap kon men geen boter maken. Toen het donker was gingen de mensen naar de pater van Roeselare. De pater kwam naar de koeienstal en sloot alle deuren. De koewachter kroop op de zoldering om te kunnen zien wat de pater zou doen. De geestelijke voelde echter dat hij werd bespied, ging naar buiten en gebood de koewachter naar beneden te komen. Vervolgens ging de pater weer naar binnen. Een tijdje later kwam hij uit de stal met een handvol mest. De boerin moest het mest in het botervat doen en dan karnen. Een uur later had men op de boerderij boter, want de toverij was verbroken.
Men heeft die pater ooit nog een keer laten komen om het huis te overlezen omdat daar al verschillende kinderen waren gestorven. Sommige kinderen waren op zeventienjarige leeftijd gestorven met het uiterlijk van een oude man. Nadat de onderpastoor van Nieuwkerke de boerderij was komen overlezen, was hij zo van slag dat hij zijn werk niet meer kon doen.

Bron

S. Top, Leuven, 1964

Commentaar

2.2 Tovenaars
west-vlaams (vrijbos)
204O
fabulaat
‘De oude man’: volkse benaming voor rachitis, ook wel ‘Engelse ziekte’ genoemd omdat ze in de achttiende een negentiende eeuw frequent voorkwam in Londense industriegebieden.
Rachitis wordt veroorzaakt door een tekort aan vitamine D en calcium.
Meest opvallende symptomen:
-verkromming van ledematen door spierspanning
-een groot rechthoekig hoofd
-een kielvormige borst
-kromming van de benen
-kromming van de ruggengraat

Naam Overig in Tekst

Vermandere
Moermans

Kap (Nieuwkerke)    Kap (Nieuwkerke)   

Naam Locatie in Tekst

Oostnieuwkerke    Oostnieuwkerke   

Plaats van Handelen

Nieuwkerke    Nieuwkerke   

Roeselare    Roeselare