Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

CDEWA0217_0218_16093 - Kwade Hand op melk van koeien

Een sage (mondeling), 1967

Hoofdtekst

M’èn miender meegemakt thuss bie onze koeien, omme (als we) molken, oal de melk was slicht en oltied van één koe goed. Of kèèrndige (als ze karnden) van die goe koeie, tegen daj moest je beuter opeten, je was slicht. Ot de melkboer achter de melk kwam, tegen dat ie in ’t dorp kwam, je moest z’uutgieten. Me smèèrden onze wagen met die beuter in en je sloeg in brande. Da was oal ’t werk van ’n kwoân hand, die deur iemand geleit was. Die menschen die da deên, wisten da zelve nie. Die kwoân hand krieg je deur daj kerremelk zoender zoet weggeven èt in den twidden (tweede) hand. Ze zien ton no de poaters van Steenbrugge gewist en zeien: "Dien dag gomm’n messe doen en ze got bie ons zien”. Me zien nie gewist, m’aan da liever nie geweten.
Den anderen boer Steelandt loecht dommee, mo j’had ’t zelfste loater en j’èt ook no de poaters gewist.
Da’s gebeurd achter den oorloge van 14-18. ‘k En da zelve meegemakt. Je meug’t ip je boek schrieven dat oal wa da’k hier vertellen woar en echt is.

Onderwerp

SINSAG 0580 - Andere Hexenkünste    SINSAG 0580 - Andere Hexenkünste   

Beschrijving

Een boer had veel ongeluk met zijn koeien. De melk van één van de koeien was altijd slecht. Wanneer men boter maakte van de melk van de andere koeien, was de boter bedorven wanneer men ze wilde opeten. Toen de boer zijn wagen met die boter had ingesmeerd, vloog de wagen in brand. De kwade hand veroorzaakte al dat ongeluk. Mensen die zoiets deden, wisten dat van zichzelf niet. Men kon zich de kwade hand op de hals halen wanneer men karnemelk zonder zout had weggegeven. Omdat de boer ten einde raad was, ging hij naar de paters van Steenbrugge, die zeiden: "Op die dag gaan we een mis doen en ze zal bij ons zijn!" De boer en de boerin hebben de mis niet bijgewoond, omdat ze niet wilden weten wie de heks was. Een boer die in de buurt woonde, lachte met hetgeen zijn buren hadden meegemaakt. Een tijdje later werd die boer echter zelf slachtoffer van de kwade hand. Ook hij is naar de paters moeten gaan.

Bron

C. Dewaele, Leuven, 1967

Commentaar

2.1 Heksen
west-vlaams (oostkust)
294
WOI
memoraat

Naam Overig in Tekst

Steenbrugge (paters van)    Steenbrugge (paters van)   

paters van Steenbrugge    paters van Steenbrugge   

Naam Locatie in Tekst

Knokke    Knokke