Hoofdtekst
Daar was een fel katholieke mens en die had gaarne een kerk gehad, toen waren er nog geen kerken wijd en breed. En de duivel dacht: 'Die ga ik eens vangen' en hij ging naar Aken naar die mens en hij zei: 'Ik zal u een kerk bouwen, nog vóór de haan zingt is ze af, maar dan moet ik uw ziel hebben.' - 'Dat is goed' zei die, maar dat was de eerste de beste niet en toen de kerk bijkans af was, nam hij een haan mee en hij begon te zingen: 'kukkelikuk' en de haan zong toen ook en toen moesten de duivelen vertrekken, maar de toren was nog niet af en zo komt het dat op de Dom van Aken het bovenste van de toren mankeert.
Onderwerp
SINSAG 0881 - Der Teufelsvertrag. Mann schliesst einen Vertrag mit dem Teufel, welcher ihm bei seiner Arbeit Hilfe leistet.   
SINSAG 0853 - Die unvollendete Scheune: Teufel von nachgeahmtem Hahnenschrei überrascht.   
SINSAG 1020 - Andere Baumeistersagen.   
Beschrijving
Een vrome katholiek uit Aken bedacht dat hij graag een mooie grote kerk zou willen bouwen. De duivel kwam naar de man en sprak: "Ik zal voor jou een kerk bouwen, die reeds af zal zijn vóór de haan morgen heeft gekraaid. In ruil daarvoor wil ik wel je ziel hebben." De man stemde in met dat voorstel. Toen de kerk bijna af was, ging de man echter met een haan naar de plaats waar de duivel aan het werk was. Toen de haan begon te kraaien, moest de duivel met zijn werk stoppen. Daarom ontbreekt op de Dom van Aken het bovenste gedeelte van de toren.
Bron
F. Beckers, Leuven, 1947
Commentaar
4. Historische sagen
zuid-limburgs
De Dom van Aken: variante 2
fabulaat
Naam Overig in Tekst
Dom van Aken   
Naam Locatie in Tekst
Tongeren   
Plaats van Handelen
Aken