Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

MSAGA0119_0119_20017 - Variant

Een sage (mondeling), 1955

Hoofdtekst

Op onozen hoek weunde er een vromens – mijn vader was kameraad met heur zeune – ze zeien dat zijn moeder een toveresse was. Waar dat ze ging ze kregen de plane. De paters kwamen en ze zetten overal paasnagels. Ne keer waren er vier paters van Kortrijk gekomen en ze zweetten water en bloed en ze zeien: "Van zes tot zeven uur gaat er een vromens komen en ge gaat ze niet laten inkomen." Overal ging ze en de deuren waren gesloten. Ze was gedwongen. Ze ging nog ne keer rond en ze lieten ze niet in. ’t Was een toveresse.

Beschrijving

Over een vrouw werd verteld dat ze een toveres was. Waar die vrouw op bezoek was geweest, kregen de kinderen namelijk allemaal 'de plane' (1). De families die door dergelijk onheil werden getroffen, kregen paasnagels van de paters.
Op een plaats waar een kindje was ziek geworden, kwamen vier paters uit Kortrijk. De geestelijken zweetten verschrikkelijk en zeiden: "Tussen zes en zeven uur zal er een vrouw langskomen. Je mag ze niet binnenkomen". Die avond kwam er inderdaad een vrouw op bezoek. Men zorgde ervoor dat alle deuren gesloten waren, zodat de vrouw niet binnenkon. Ze was namelijk een toveres.

Bron

M. Sagaert, Leuven, 1955

Commentaar

2.1 Heksen
west-vlaams (zuiden)
126
memoraat
(1) plane: ziekte waarbij het hele lichaam een blauwe kleur krijgt

Naam Locatie in Tekst

Aalbeke    Aalbeke