Hoofdtekst
Ge kent toch de Dom van Keulen? Dat is in Duitsland een heel grote kerk, wor. Maar dat is al lang geleden wat ik u nu ga vertellen. De architekt, die die kerk moest maken, had de plan en ze was al half af. Hij ging aan de kant in de bos spekuleren en op een bank zitten en toen hij daar zat, kwam een heer af met een paardepoot en een mensenvoet. Daarbij zei die: 'Gij zit hier zo te kijken. Wat scheelt er u dan?' 'Ik weet wat er u scheelt', zei hij, 'want ik heb het bij mij', zei hij, 'en ik zal het u laten zien wat het is', zei hij. En toen trok hij het uit zijn jas en toen had hij de plan van de Dom van Keulen. 'Nu zal ik hem u teruggeven maar ge moet mij beloven en ge moet het ook doen', zei hij, 'Gij moet mij uw ziel verkopen.' Hij verkocht zijn ziel aan hem en hij maakte de kerk en toen de kerk bijna klaar was en hij had dat tegen een geestelijke gezegd en ze hadden hem dat afgepakt. En toen de kerk klaar was, toen heeft Satan hem zijn lichaam opgepakt. Maar het heette dat waar hij dooruitgevlogen is, dat bleef altijd een groot gat, dat konden ze niet dicht krijgen. Dat was alleen een lichaam en geen ziel, ziet ge.
Onderwerp
SINSAG 0881 - Der Teufelsvertrag. Mann schliesst einen Vertrag mit dem Teufel, welcher ihm bei seiner Arbeit Hilfe leistet.   
SINSAG 0892 - Das Loch in der Wand; kann nicht geschlossen werden: Teufel flog durchs Loch.   
Beschrijving
De architect die het plan voor de Dom van Keulen moest maken, ging in het bos zitten piekeren over zijn werk, dat nog maar voor de helft af was. Plots kwam er een heer met een paardenpoot naar de architect met de woorden: "Ik weet wat je probleem is. En ik heb de oplossing hier bij me. Ik zal je het volledige plan van de Dom van Keulen geven op voorwaarde dat je mij je ziel verkoopt". De architect stemde in met het voorstel en verkocht zijn ziel. Toen de kerk bijna klaar was, vertelde de architect aan een geestelijke wat hem was overkomen. De geestelijke zorgde ervoor dat de man zijn ziel kon houden. De ontstemde duivel moest bijgevolg wegvliegen met het lichaam van de man. Op de plaats waar de duivel vloog, was er een gat in de kerk, dat men nooit heeft kunnen dichtmaken.
Bron
W. Achten, Leuven, 1971
Commentaar
3.1 Duivels
midden-limburgs
k
fabulaat
Naam Overig in Tekst
Dom van Keulen   
Naam Locatie in Tekst
Diepenbeek   
Plaats van Handelen
Keulen   
