Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

FBECK0206_0206_237 - 't Kasteel van Dompaerts te Alken

Een sage (mondeling), 1947

Hoofdtekst

Op het kasteel van Dompaerts spookte het ook, de paarden stonden daar dan met de staarten geknuppeld en 's nachts kwam daar iemand in de waterkom slaan en boven op het meel stond een dubbele M en als de koeien stro gegeten hadden dat verteerden ze niet, ze scheten het uit gelijk ze het opaten. Op een middag zagen ze daar ene die dood was in de deur van de paardenstal liggen en toen ze daar kwamen was daar niemand meer te zien. Op dat kasteel hadden vroeger de Tempeliers gezeten, die besloegen hun paarden het achterste voor.

Onderwerp

SINSAG 0478 - Andere Erlebnisse; unbeschreibbare Spukerscheinungen.    SINSAG 0478 - Andere Erlebnisse; unbeschreibbare Spukerscheinungen.   

Beschrijving

In het kasteel van D. spookte het. Er gebeurden allerlei vreemde dingen. Op het meel voor de koeien stond bijvoorbeeld een dubbele M getekend. Wanneer de koeien stro hadden gegeten, konden ze het niet verteren, enzovoort. Op een middag zag men een dode man in het deurgat van de paardenstal liggen. Toen men dichterbij kwam, was er niets meer te zien.
Vroeger woonden de Tempeliers in het kasteel van Dompaerts. Die Tempeliers besloegen hun paarden achterstevoren.

Bron

F. Beckers, Leuven, 1947

Commentaar

1.4 Luchtgeesten
zuid-limburgs
fabulaat
Cfr. volgend verhaal dat Jules F. heeft nagelaten in een opstel (Alken, 1930):

Het kasteel van Groot Peteren, dat nu wordt bewoond door een zekere C., behoorde vroeger toe aan ridder Pierre D.L., die afkomstig was uit Verviers. Zijn echtgenote Sophie D.H. overleed op 19 oktober 1837. Hijzelf stierf op 3 september 1845. Er wordt verteld dat de ridder in zijn graf geen rust kon vinden en dat hij 's nachts in het kasteel kwam spoken. Vandaag wordt in Alken nog de uitdrukking "zo rijk als L." gebruikt.

Naam Overig in Tekst

kasteel van Dompaerts    kasteel van Dompaerts   

kasteel van Groot Peteren    kasteel van Groot Peteren   

Tempeliers    Tempeliers   

Naam Locatie in Tekst

Alken    Alken   

Plaats van Handelen

Alken    Alken