Hoofdtekst
’t Wos e verkeer. En o ze dor an de duker kwamen van ’t Pollaartbus (gemeente Werken), ’t zat dor oltijd etwot te swobbeln (spartelen in water) in ’t water. "Allee", zeiten (de mens die dor passeerde) "komt dor weg." "Zwijgt!", zei den deen die in ’t water zat. En otten zei "zwijgt", je wos gepakt en in ’t water gesmeten. "Zet hier ne lap, ’t is ne gat" zei den deen die passeerde. En den deen die in ’t water zat zei: "Zet lap up lap" en den andern wos in ’t water gesmeten. Ze zein dat dat ne waterduvel wos.
Beschrijving
Aan de duiker bij het Pollaartbos (Werken), zag men altijd iets in het water spartelen. Een voorbijganger die zei: "Vooruit, ga daar weg!", kreeg als antwoord: "Zwijg!" en werd in het water gegooid.
Een voorbijganger die zei: "Zet hier een lap, het is een gat", kreeg te horen: "Zet lap op lap" en belandde ook in het water.
Men geloofde dat de waterduivel daar in het water zat.
Een voorbijganger die zei: "Zet hier een lap, het is een gat", kreeg te horen: "Zet lap op lap" en belandde ook in het water.
Men geloofde dat de waterduivel daar in het water zat.
Bron
S. Top, Leuven, 1964
Commentaar
1.4 Luchtgeesten
west-vlaams (vrijbos)
232A
fabulaat
Naam Locatie in Tekst
Handzame   
Plaats van Handelen
Werken   
Pollaartbos (Werken)