Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

CJ012211

Een sage (mondeling), woensdag 26 oktober 1966

Hoofdtekst

Froulju gongen froeger wol foar de swarte spwegel stean op 'e merk yn in tinte. As se de kiste krigen to sjen, dan soenen se net trouwe. Meastal krigen se it portret fan 'e takomstige man der foar en sy waerden ek gewaer hoefolle bern se ha soenen. De froulju seinen der in spreukje by op, dat sa bigong:
Laat mij de man eens zien (dêr't se mei trouwe soenen).
Der wie ek in faem, dy wenne by in winkelman en syn frou mei sawn bern. Dy frou stoar en doe frege de winkelman de faem as hja mei him trouwe woe. Mar de faem woe der wei. In widner mei sawn bern wie har to biswierlik.
Doe gong se nei de merk ta nei de swarte spegel.
Doe woardde se dêr gewaer, hja soe trouwe mei in widner mei sawn bern.
"Dus, ik sil de man dòchs ha", sei se by harsels. Hja woe 't oars net, mar hja hat him doch krigen.


Onderwerp

SINSAG 0688 - Der Zauberspiegel    SINSAG 0688 - Der Zauberspiegel   

Beschrijving

Vrouwen keken vroeger op de markt in een zwarte spiegel, om te zien met wie ze zouden trouwen. Als ze een doodskist zagen, zouden ze niet trouwen.
Een meisje woonde in bij een winkelier met zeven kinderen. Toen zijn vrouw stierf, vroeg de man het meisje met hem te trouwen. Zij wilde niet en ging in de spiegel op de markt kijken. Daar zag ze dat ze zou trouwen met een weduwnaar met zeven kinderen. Zij is toen toch met hem getrouwd.

Bron

Corpus Jaarsma, verslag 122, verhaal 11

Commentaar

26 oktober 1966
Der Zauberspiegel.

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:21