Hoofdtekst
De Schreiboom stoend er ol dertienhoenderd jor enne groeide niet meer en z’èn d’er toen banden roend gezet. ’t Wos dor e vromens die dor e klenen moste èn in Poelkapelle. En ze ging achter den dokteur en de dokteur ging met peerd en voteure. En otten komt met zijn peerd en voteure an de Schreiboom, dat peerd wilde niet meer voortgon. Enne ging gong kijken nor de Schreiboom en t’ zat dor èn oed wuvige in. En zegten: "Dat scheelt an joen dat ‘k ik niet meer voortkommen met mijn peerd." En zegt dat wuvige tegen den dokteur: "Ik moeten etwot doen om te leven." En dat wos e vromens die etwot koste.
Onderwerp
SINSAG 0539 - Hexe bannt an den Platz
  
Beschrijving
Een vrouw die moest bevallen, ging in Poelkapelle de dokter halen. Toen de dokter met paard en kar voorbij de Schreiboom (1) reed, bleef zijn paard plots stilstaan. Daarop zag de arts dat er een oud vrouwtje in de boom zat. "Het is jouw schuld dat ik niet meer voort kan", sprak de dokter tot het vrouwtje. Het vrouwtje antwoordde: "Ik moet iets doen om te leven". Die vrouw beschikte over bijzondere krachten.
Bron
S. Top, Leuven, 1964
Commentaar
2.1 Heksen
west-vlaams (vrijbos)
61H
fabulaat
(1) Schreiboom: boom waaraan een anecdote verbonden is. Tijdens de slag bij Westrozebeke (1382) hoorde men van op de plaats waar die boom stond (nu is dat de Schreiboomstraat in Langemark) de mensen huilen en klagen. Daarom werd de boom 'de Schreiboom' genoemd.
Naam Overig in Tekst
Schreiboom (Langemark)   
Naam Locatie in Tekst
Merkem   
Plaats van Handelen
Poelkapelle   
