Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

TDANI0236_0236_1461 - Heks wordt ontmaskerd doordat, als haas vermomd, ze getroffen werd [sic]

Een sage (mondeling), 1965

Hoofdtekst

Een landbouwer van Weert had zijn hof vol kolen staan. Op een dag zag hij dat er hazen aan de kolen geweest waren. De knecht ging daarom 's nachts in de schuur op de loer liggen. Rond middernacht kwamen er werkelijk hazen op de kolen af . De knecht schoot er één van neer. Maar de haas stond weer op en ging lopen. 's Anderendaags waren er op de sneeuw veel bloedplekjes te zien. De bloedplekken liepen recht naar een huis. En daar lag de moeder in bed. Ze had de hagel nog in haar kont zitten.

Onderwerp

SINSAG 0592 - Hexentier kann nicht getroffen werden    SINSAG 0592 - Hexentier kann nicht getroffen werden   

SINSAG 0640 - Hexentier verwundet: Frau zeigt am folgenden Tag Malzeichen.    SINSAG 0640 - Hexentier verwundet: Frau zeigt am folgenden Tag Malzeichen.   

Beschrijving

Een boer uit Weert had gezien dat er 's nachts hazen aan zijn kolen waren komen knabbelen en vroeg aan zijn knecht om de wacht te houden. Toen de knecht om middernacht een haas zag, schoot hij het dier neer. De haas stond echter weer op en liep weg. De volgende ochtend waren er in de sneeuw kleine bloedvlekjes te zien, die leidden naar het huis van een vrouw die gewond in bed lag: de vrouw had de hagel nog in haar billen.

Bron

T. Daniëls, Leuven, 1965

Commentaar

2.1 Heksen
limburgs (weert en omstreken)
Heks wordt ontmaskerd doordat, als haas vermomd, ze getroffen werd [sic]: variante (Weert)
fabulaat
Cfr. P.N. Panken, Ons Volksleven, jg. 4, (1892), p. 169

Naam Locatie in Tekst

Weert    Weert   

Plaats van Handelen

Weert    Weert