Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

KERAR0166_0167_16675 - Dokter X

Een sage (mondeling), 1966

Hoofdtekst

’t Schijnt dat hij doodgeslegen heeft van de duivels. Dat is een mens die echt bestaan heeft. Je was wreed slecht gekleed. Als er entwie was die verloren was, waaraan dat er niemand niet meer koste doen, ze gingen naar dokter Burgrave en, als er mogelijkheid was, hij genas dat. ’t Was daar een in Mesen die ziek was en niet meer koste genezen, al de dokteurs hadden ’t opgegeven. Ze gingen naar Burgrave. Burgrave zei: "Je zijt er ver aan toe, maar ’t gaat misschien algelijk nog gaan”! Je gaf hem medicamenten en die mens smeet niet anders uit dan puidebillen. J’hadde nooit geen puiden gegeten pertank! Je kwam er deure. ’t Heeft nooit uitgekomen van wie dat hij doodgeslegen was en de mensen zeien: "J’is doodgeslegen van de duivels”! ’t Was een keer in de Kriekbussen en ’t vroeg een ze geld of ze leven. J’haalde tewege entwadde uit zijn beuze. "Maar ja”, zegt hij, "blijft hier een beetje”! Ze bleven staan en ze kosten niet meer weg. ’s Anderendaags, zegt hij tegen een van Wijtschate: "Gaat een keer naar ginder en zegt tegen dien mens dat hij mag voortgaan”! Hij stond daar nog en hij kon weg.

Onderwerp

SINSAG 0666 - Zauberer bannt an den Ort.    SINSAG 0666 - Zauberer bannt an den Ort.   

Beschrijving

In West-Vlaanderen woonde een dokter die altijd slecht gekleed was, maar die over bijzondere krachten beschikte. Die dokter slaagde erin mensen te genezen die door andere dokters waren opgegeven. Een man uit Mesen die ongeneeslijk was verklaard, kreeg van die dokter medicijnen, waardoor hij allemaal kikkerbillen overgaf, hoewel hij nooit kikkerbillen had gegeten. Uiteindelijk is die man genezen.
Toen de dokter een keer door de Kriekbossen wandelde, werd hij bedreigd door rovers die zijn geld eisten. "Blijf hier even wachten", zei de dokter, en hij ging naar huis terwijl de twee rovers aan de grond waren vastgetoverd. De volgende dag sprak de dokter tot een man uit Wijtschate: "Ga eens naar de Kriekbossen en zeg daar eens dat die twee mannen mogen voortgaan".
Op een dag werd de dokter doodgeslagen. Omdat men nooit heeft geweten wie de dader was, geloofden de mensen dat de duivels de dokter hadden doodgeslagen.

Bron

K. Erard, Leuven, 1966

Commentaar

2.2 Tovenaars
west-vlaams (ieper)
6
fabulaat

Naam Overig in Tekst

Kriekbossen (Wijtschate)    Kriekbossen (Wijtschate)   

Naam Locatie in Tekst

Reningelst    Reningelst   

Plaats van Handelen

Kriekbossen (Wijtschate)    Kriekbossen (Wijtschate)   

Mesen    Mesen   

Wijtschate    Wijtschate