Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

HVANW0050_0050_26153

Een sage (mondeling), 1967

Hoofdtekst

In ’t joar 1893 toverde het toe Spruyttens. ‘k Gink wok goan kijken. Ne heelen hoop volk stond te kijken ip een verte lik van hier no Rigolens. Niemand doste derbij goan. Zwiens, koeien, olles sloeg en vloog er weg en were. ’t Wos de schuld van de moarte, ene van Izegem. Z’heen ze nor Amerika doen goan. Ze gienk omme met den duvel en van o ze weg wos, wos ’t gedoan.

Onderwerp

SINSAG 0478 - Andere Erlebnisse; unbeschreibbare Spukerscheinungen.    SINSAG 0478 - Andere Erlebnisse; unbeschreibbare Spukerscheinungen.   

Beschrijving

Op een boerderij waar het spookte, vlogen de varkens en koeien heen en weer. De spokerij werd veroorzaakt door de meid, die uit Izegem kwam. Die meid ging namelijk met de duivel om. Nadat men de meid naar Amerika had gezonden, gebeurden op de boerderij geen vreemde zaken meer.

Bron

H. Van Wassenhove, Leuven, 1967

Commentaar

1.4 Luchtgeesten
west-vlaams (groot-roeselare)
117
1893
fabulaat

Naam Locatie in Tekst

Kachtem    Kachtem   

Plaats van Handelen

Izegem    Izegem