Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

KUSTERS008301

Een sage (mondeling), zaterdag 19 oktober 1963

Hoofdtekst

Om bloedingen te stelpen legde men spinnenwebben op de wond.
De zusters van het oude klooster Mariënschoot in Ommel (gem. Asten) hadden een speciaal recept tegen rheuma. 't Bestond uit kruiden op brandewijn; de juiste samenstelling is niet meer bekend
Tegen haaruitval gebruikte men brandewijn met meekrapwortel. Men deed het geneesmiddel in 'n flesje en begroef dat in de grond. Na + 6 weken kon men het opgraven, dan was het klaar voor wassen en inwrijven van de hoofdhuid
In hun jeugd hielden de dames Coovels witte duiven. Tot hun groot verdriet werd er dikwijls een gevraagd en gehaald voor genezing van stuipen. Zo'n witte duif werd dan op de borst van het zieke kind gelegd; het kind genas en de duif stierf.
Wijnrook is een opwekkend kruid, dat ook helpt tegen stuipen.
Urine van drachtige paarden was 'n geneesmiddel tegen vallende ziekte
Tegen vallende ziekte en stuipen ging men ter beevaart naar St. Cornelis in Deurne-Zeilberg. Op de terugweg passeerde men de Aa of een der zijstroompjes. Men moest dan als geneesmiddel 'n flesje water scheppen uit dat stromend water, liefst tegen de stroom-in.
Bij "in de pint doew" voornamelijk ter genezing van tandpijn, gebruikte men "poudre de sympathie" Dat poeder werd bereid volgens 'n oud kloosterrecept uit Tsjecho-Slowakije.
Bij 'n bezetting (bronchitus, longontsteking) moest men 'n struif bakken van roggemeel en water in olie. Dat baksel moest men zo heet mogelijk op de borst leggen. Zo nodig kon men dit herhalen en daarvoor dezelfde struif opwarmen.
Als geneesmiddel bij kinkhoest gebruikte men kelderslakken. Men deed er suiker op; ze smolten dan en zo moest men ervan gebruiken.
'n Ander middel was stromend water, geschept tegen stroom-in. Men moest daar roestige spijkers in doen en afgeknipte nagels van handen en voeten. Dat alles laten weken en dan drinken. Vertelsters zeggen, dat dit recept uit Asten kwam.
Ter genezing van dauwworm moest men het kind met 'n gebruikte natte luier over hoofd en gezicht strijken.

Onderwerp

TM 4302 - Volksgeneeskunde    TM 4302 - Volksgeneeskunde   

Beschrijving

Geneesmiddelen voor aantal ziekten.

Bron

Collectie Kusters, verslag 83, verhaal 1 (Archief Meertens Instituut)

Naam Overig in Tekst

Mariënschoot    Mariënschoot   

St. Cornelis    St. Cornelis   

Aa    Aa   

Tsjecho-Slowakije    Tsjecho-Slowakije   

Naam Locatie in Tekst

Ommel    Ommel   

Asten    Asten   

Zeilberg    Zeilberg