Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

HOL001505

Een sage (mondeling), woensdag 07 augustus 1963

Hoofdtekst

Mensen werden soms 's avonds van de weg getrokken. Er was dan een lijkstatie voorbij gegaan, veronderstelde men. Men moest daarom 's avonds nooit in het rechterwagenspoor lopen. De moeder van Van Zijtveld, afkomstig uit Drumpt, had hierover herhaaldelijk het volgende verteld. Zij woonde toen in de Roskam (herberg) in Drumpt. In het gezin, waartoe zij behoorde heerste "vliegende tering". De buurvrouw was in de nacht na de begrafenis van één van de zoons uit de Roskam even buiten. Zij zag voor de deur van de Roskam een lijkstatie staan. In die nacht stierf een dochter uit de Roskam.
De oudste zoon van Aart van Kuilenburg, Ooijke was ernstig ziek. Zijn tweede moeder ging naar een z.g. waterkijker in Rotterdam. Deze had gezegd, dat de jongen zou sterven en dat men er voor moest zorgen dat een kind, dat altijd op zijn bed speelde, dat voortaan niet meer deed. Hij zag een oude man (ouderling v.d. kerk) bij het bed zitten, zag de begrafenis, waaraan een aantal lange mannen (de Boudewijnen, die lang waren) deelnamen, zag de boerenwagen, waarop de kist werd vervoerd.

Onderwerp

SINSAG 0481 - Leichenzug gesehen    SINSAG 0481 - Leichenzug gesehen   

SINSAG 0486 - Andere Todesvorzeichen.    SINSAG 0486 - Andere Todesvorzeichen.   

Beschrijving

Opzij zetten door lijkstatie; lijkstatie is voorloop van sterfgeval; waterkijker voorziet sterfgeval en verloop van begrafenis.

Bron

Collectie Hol, verslag 15, verhaal 5 (Archief Meertens Instituut)

Naam Overig in Tekst

de Roskam    de Roskam   

Aart van Kuilenburg    Aart van Kuilenburg   

Ooijke    Ooijke   

Boudewijnen    Boudewijnen   

Naam Locatie in Tekst

Drumpt    Drumpt   

Rotterdam    Rotterdam   

Plaats van Handelen

Drumpt    Drumpt