Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

CJ086204

Een sprookje (mondeling), vrijdag 16 juli 1971

Hoofdtekst

De fûgels moesten in koaning ha. Sy hâldden in forgadering en sy praetten ôf, hwa't it heechste fleane koe soe koaning wurde. De adelaer gong it heechste. Doe't er útput wie en net heger koe, fleach it winterkoaninkje, dat doe noch gjin namme hie him tusken de fleugels wei. Dat lytse fûgeltsje hie him dêr forstoppe. Hy fleach noch in eintsje heger as de adelaer.
Dat fûgeltsje hie dus woan, mar de oare fûgels gunden him dy eare net alhiel. Dêrom bleau de adelaer de koaning by 't simmer en sy seinen tsjin it lytse fûgeltsje: "Dan silstû by 't winter de koaning wêze." Doe krige er de namme winterkoaning.


Onderwerp

AT 0221 - The Election of Bird-king    AT 0221 - The Election of Bird-king   

ATU 0221 - The Election of King of Birds.    ATU 0221 - The Election of King of Birds.   

Beschrijving

De vogels besloten dat degene die het hoogste kon vliegen, de nieuwe koning zou worden. De adelaar kon het hoogst vliegen. Maar de winterkoning had zich in zijn vleugels verstopt, en toen de adelaar op zijn hoogst was, fladderde het diertje nog net een stukje hoger. Maar de vogels vonden het ook niet eerlijk tegenover de adelaar, en toen besloten ze dat de adelaar in de zomer de koning zou zijn, en het winterkoninkje in de winter. Zo is het vogeltje aan zijn naam gekomen.

Bron

Corpus Jaarsma, verslag 862, verhaal 4

Commentaar

16 juli 1971
The Election of Bird-king

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:21