Hoofdtekst
Op Wolfaartsdijk noemt men de Goesenaars stadsche lucht en ook stadsche Stoepschieters.
Potschieters is mede hun spotnaam, evenals Ganzekoppen en Ganzebekken.
Het stadswapen vertoont een gans (oudnl. goes is gans).
Als Joris Christ aan 't kruis zal slaan,
Markus uit 't graf hem op doen staan,
En Jan met hem uit wandelen gaan,
Zal 't eind der wereld komen aan
In het gedenkwaardige jaar 1734 viel inderdaad Goede Vrijdag op St. Joris, Paschen, het feest der opstanding, op St. Markus, en de H. Sacramentsdag op St. Jan. De wereld zou vergaan. Toen verspreidde zich het gerucht dat de Katholieken in alle landen als één man zouden opstaan en de Protestanten te vuur en te zwaard zouden verdelgen.
De Ganzekoppen van Goes namen de mare zoo ernstig op, dat ze de poorten van hun stad grendelden. De schutters kwamen in het geweer en hielden 's nachts wacht op de wallen, want de Roomsche boeren zouden in opstand komen, en van over de Schelde zouden de Vlamingen hun te hulpe snellen.
't Is middernacht, daar hoort een der schildwachten gerucht in de gracht. Stellig willen de boeren in het heimelijk duister het water overzwemmen. Hij schreeuwt alarm; alles raakt in rep en roer, men snelt naar de bedreigde plek... daar komt een hond uit het water gekropen en schudt zich af aan de wallekant.
't Was den volgenden dag markt, maar de boeren, die in grooten getale naar de stad kwamen, vonden de poorten gesloten. Buiten de Ganzenpoort tot aan het Blauwbeenshoefje, buiten 's Heer-Hendrikskinderenpoort tot aan de Spanjaardsput stond het vol wagens met witte huiven... zoodat de moedige Goesenaars, uit hun zoldervensters kijkend, meenden dat de Vlamingen hun tenten voor de stad hadden opgeslagen.
Dan heeft men de kerk en de kapel van het slot Ostende onderzocht, of er ook kruit en wapens verborgen waren; maar in de kille kerk vond men niets dan stoelen en banken en in de oude slotkapel vleermuizennesten.
Nog niet tevreden riep het angstige volk dat in een der grafkelders een kist met kruit stond, die op woensdagavond den derden Juni zou ontploffen onder de preekstoel en alles in de lucht zou blazen. Men was dwaas genoeg om dat te gelooven, en de kelder werd geopend, waar men slechts het pas bijgezette lichaam van de non Maria Eversdijk vond. En oordeel nu zelf maar of de Goesenaars ten onrechte Ganzekoppen heeten.
Onderwerp
TM 2602 - Spotnaam voor naburig dorp (stad) of hun inwoners   
Beschrijving
Verder een 4 regelig rijmpje over het gedenkwaardige jaar 1734 waarin voorspeld was dat de wereld zou vergaan. De Goesenaren sloten de stad en namen vele voorzorgsmaatregelen. Soms misschien wel teveel....
Bron
Commentaar
Naam Overig in Tekst
Ganzepoort   
Blauwbeenshoefje   
Heer-Hendreikskinderenpoort   
Spanjaardsput   
Goesenaar   
Vlamingen   
Stadse Lucht   
Stadse Stoepschieters   
Stoepschieter   
Potschieter   
Ganzekop   
Ganzebek   
Goede Vrijdag   
Sint Joris   
Pasen   
Paschen   
Sint Markus   
Sint Jan   
Joris   
Christ   
Markus   
Protestanten   
Katholieken   
Naam Locatie in Tekst
Goes   
Ostende   
Maria Eversdijk   
Wolfaartsdijk   
