Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

CBOEK358 - Scheldnamen - Legenden

Een sage (brief), vrijdag 15 december 1893

Hoofdtekst

Scheldnamen - Legenden

Delftsche Kalverschieters, door U reeds aangehaald. De schildwacht in zijne angst schiet op den vijand, dien hij meende te zien komen: het bleek echter slechts een kalf te zijn.
Dortsche schapendieven. Ten einde de accijns te ontduiken kleedden twee boertjes een schaap als juffrouw aan, wandelden gearmd met de juffrouw door de stadspoort, toen het schaap onverwachts blaatte.
Stolwijksche brandstichters [is] van jongeren datum. Ongeveer 30 jaar geleden staken de Stolwijkers de kerkstenen aan met petroleum uit haat jegens de toenmalige burgemeester Jacobus Snel. Ik geloof dat een en ander geheel afbrandde, maar herinner het mij niet goed meer. Burg[emeester] Snel trad kort daarna af.
Ook op hem werd[en] deuntjes gezongen: "Koosje, wat doe je met je klompjes op het ijs?", dat echter vermoedelijk reeds ouder is, daar het nogal verspreid is.
Plaatselijk toegeschreven aan een dominé of pastoor te Gouda, die zijn vriend dominé of pastoor te Moordrecht halfweg thuis bracht. Halfweg Gouda en Moordrecht stond vroeger de galg, welke naam men nog terugvindt in een gedeelte der Goudsche IJsel, genaamd Galgenrak.
De dominé van Gouda heeft zijn taak volbracht,
Hij heeft den Moordenaar aan den galg gebracht.

Onderwerp

TM 2602 - Spotnaam voor naburig dorp (stad) of hun inwoners    TM 2602 - Spotnaam voor naburig dorp (stad) of hun inwoners   

Beschrijving

De Inwoners van Delft heten Kalverschieters
De inwoners van Dordrecht heten Schapendieven. Twee boeren wilden de belasting ontduiken door een schaap de stad in te smokkelen verkleed als juffrouw. Het schaap begon bij de stadspoort echter te blaten.
De inwoners van Stolwijk heten Brandstichters.
Grapje rond de naam Moord-recht: inwoners worden moordenaars genoemd.

Bron

Collectie Boekenoogen (archief Meertens Instituut)

Commentaar

15 december 1893
Spotnaam voor naburig dorp (stad) of hun inwoners; AT 1525H*: The Theft of Sheep

Naam Overig in Tekst

Kalverschieter    Kalverschieter   

Jacobus Snel    Jacobus Snel   

Brandstichters    Brandstichters   

Koosje    Koosje   

Goudse IJssel    Goudse IJssel   

Galgerak    Galgerak   

Naam Locatie in Tekst

Delft    Delft   

Dordt    Dordt   

Dordrecht    Dordrecht   

Stolwijk    Stolwijk   

Gouda    Gouda   

Moordrecht    Moordrecht   

Moordenaar    Moordenaar   

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:22