Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

RKOMAGRON0071

Een sage (mondeling), maandag 08 januari 2007

Hoofdtekst

RK: Verhalen over spoken...werden die verteld?

H: Ja, spoken. Spoken. Doet me denken. Ik heb zelf nog een spook meegemaakt namelijk [lacht] Verrekte mooi was dat. Dat was in de opkomst na de oorlog..is er een periode geweest...ik weet alleen niet of je dat kunt schrijven, maar dat moet je zelf maar bekijken. Eh..dat de Jehova-getuigen, die in de oorlogsjaren frequent langs de deuren liepen. Daar heeft iedereen zich enorm over verbaasd, want het was voor hen echt een uiterst gevaarlijke business. Ze kwamen zo in de kampen terecht als de NSB'ers en de Duitsers er achter kwamen. Maar ze waren evangelisten van Onze Lieve Heer en als zodanig trokken ze langs de deuren. En dan krijg je die verhalen van wederopstanding en al die verhalen meer en en spelen ook vaak witte kleden een rol. En toen op een zeker was dat in Drieborg, een klein dorpje, daar heb ik jaren gestaan... toen ging ook dat verhaal dat er ergens een spook liep. En die Jehova-getuigen waren min of meer in het half schermerig gedoe, tweeslachtigheid, tussen spook- en geestesverschijningen en daar was een beetje ingedrukt in die sector... niet dat het echt trouwens hoor... want ik heb heel van die mensen gekend... maar goed. Toen liep daar dus in Drieborg een spook. Want die en die had 'm gezien. Hij liep daar in het korenveld. Drieborg liep zo'n beetje uit... dan ben je er gauw uitgelopen want er wonen maar zo'n 600 mensen..maar goed, die gingen dus...he, stonden op die oude dijk te kijken...zo'n oude rietdijk en daarachter liggen die velden en Jan Wolters [?] 'ie komt er ook bij: "Wat spoken?" Er loopt inderdaad zo'n wit kleed door het korenveld. Dat de grootste kerels, die staan te bibberen op hun benen [lacht] en niemand durft eigenlijk het korenveld binnen te gaan. Ja en dan zegt Jan Wolters [?]: "Wat spook?" Die was niet bang. Jan die stapt er op af. En toen gooit het spook z'n witte laken af en rende er vandoor. En dan bleek het Kareltje te zijn. En Kareltje heb ik heel goed gekend, want dat was een achterbuurman van mij. Die speelde dus voor Jehova, of voor spook...hoe je het maar wilt noemen. [lacht] Dus die spookverhalen, die zijn niet helemaal uit de tijd.

Onderwerp

AT 1676 - Joker Posing as Ghost Punished by Victim    AT 1676 - Joker Posing as Ghost Punished by Victim   

ATU 1676 - The Pretended Ghost    ATU 1676 - The Pretended Ghost   

Beschrijving

Jehova's liepen vaak in witte kledij en werden voor spook aangezien. Drieborg loopt uit wanneer men een spook meent te herkennen. Het blijkt Kareltje te zijn.

Bron

Letterlijk afschrift van DAT-opname.

Motief

K1682 - Disguised trickster beaten by man he is trying to frighten.    K1682 - Disguised trickster beaten by man he is trying to frighten.   

Commentaar

08 januari 2007
H: Hemmes, RK: Ruben Koman. JS: Joke Scholma van Profiel uitg. is aanwezig.<br>
Verteller is soms zeer onduidelijk in de spreektaal.<br>
Motief lijkt het meest op: K1682 Disguised trickster beaten by man he is trying to frighten.

Joker Posing as ghost Punished by Victim

Naam Overig in Tekst

Jehova    Jehova   

Getuigen    Getuigen   

Jehovagetuigen    Jehovagetuigen   

Jehova's Getuigen    Jehova's Getuigen   

Wachttorengenootschap    Wachttorengenootschap   

Tweede Wereldoorlog    Tweede Wereldoorlog   

Duitser    Duitser   

Drieborg    Drieborg   

Karel    Karel   

Kareltje    Kareltje   

Jan Wolters [?]    Jan Wolters [?]   

Naam Locatie in Tekst

Reiderland    Reiderland   

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:21