Hoofdtekst
RK: Jij wist er een paar he?
LA: Nou, van het leger.
RK: Oh, je weet van het leger. […]
LA: Er gaat het verhaal [over] een oefenterrein in Oost-Duitsland, bij…hoe heet het ook alweer, eh […] Oberlausitz [Duitse deelstaat Saksen] […]…daar gaat het verhaal de rondte, dat is in de Koude Oorlog, was dat de oostlinie [om] de Rode Macht tegen te houden…dat daar een Russische soldaat wacht moest lopen, ennuh, hij was wacht lopen…toen zag-ie in de verte in een keer een complete tankmacht aan troepen aan komen stormen. Dus hij helemaal over de zeik, en die maakte alarm en die gaat dus met zijn eenheid gaat-ie er op uit. Dus die complete eenheid is het moeras in gereden. Ennuh, waardoor drie tanks onder water zijn gekomen, waardoor dus de complete bemanning is gestorven. Ennuh nu zeggen ze nog steeds dat op een bepaalde datum, op een bepaalde tijd, eh, dat daar dus, als je daar dus in de buurt rondwaart, dat je nog steeds de tanks hoort rijden, en ook tekeer hoort gaan. Mocht je daar nou in hetzelfde moeras zijn, moeras zitten, dan zou je daar dus de koplampen en, ja, gewoon de complete tanks voorbij zien rijden. En dan zou jij dus schrikken. En daarom mochten wij daar dus ook niet om die tijd dus daar in de buurt komen.
A: Je mocht er echt niet in de buurt komen?
LA: Je mocht er echt niet in de buurt komen. En dan heb ik het over een militaire eenheid hè.
[…]
LA: Maar er zitten daar allemaal moerasgassen, dan…die gaan…die kunnen spontaan ontbranden, dat je vlammetjes hebt in, ergens in het moeras….
A: Van die dwaallichtjes…
LA: Dwaallichtjes. Maar ze horen echt gewoon tankmotoren bulderen. […] dat was daar als verhaal zijnde. Dat zijn allemaal van die spannende verhalen.
Onderwerp
TM 2607 - De bodemloze put of poel   
TM 4905 - Dwaallichten (stalkaarsen)   
Beschrijving
Bron
Commentaar
RK: Ruben Koman; LA: Leon Appelhof; A: Anonymus (23 jaar, Groningen)
Naam Overig in Tekst
Koude Oorlog   
Rode Macht   
Rode Gevaar   
Naam Locatie in Tekst
Oberlausitz   
Duitsland   
Saksen   
Eindhoven   
Groningen   
Rusland   
