Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

RKOMAZEE027

Een sage (mondeling), donderdag 26 juni 2008

sluis2.jpg
sluis4.jpg
sluis5.jpg
sluis6.jpg
sluis7.jpg
sluis8.jpg

Hoofdtekst

DG: Sluis, destijds een voorname stad, werd in de Tachtigjarige Oorlog veroverd door Nederland, door Prins Maurits. De Spanjaarden, ontzet over het feit dat ze die stad hadden moeten prijsgeven, bedachten een plannetje om de stad te heroveren. Als de klok op een bepaald uur zou slaan, twee of drie uur, dan zouden ze een verrassingsaanval doen met een machtig leger. Ze hadden daarvoor een springbusmaker in de hand genomen, namelijk seigneur du Terrail. Dat was een machtige man. Het plan kon niet mislukken. Via de oostzijde zouden ze de stad bestormen, en via de zuidzijde zouden ze een schijnaanval doen. Dus de Spanjaarden, of het waren dus Waalse soldaten, wachtten maar en wachtten maar, een uur ging voorbij, maar de klok sloeg maar niet. Die Spanjaarden die dachten dit kan niet, er is zeker verraad in het spel. Maar Du Terrail ging toch over op de aanval en beval drie soldaten om via de onbewaakte Oostpoort - het wachthuisje daar was afgebrand - de stad te infiltreren. Ze moesten over de gracht zwemmen, met springbussen, en dan moesten ze de sloten van de valbrug en de poort doen ontploffen. Maar wat was nu het geval, enkele Sluizenaren hadden door wat er gebeurde en snelde erop af. Zij werden gedood door de springstof, maar konden nog net de poort sluiten. Dit maakte de soldaten zo bang dat ze de stad niet meer in durfden te nemen. Maar waarom sloeg die klok nou niet? Wat was dus de clou van het verhaal? Het zit zo: Het was in de maand juni en in die maand is 't altijd kermis, ook ten tijde van Jantje. En Jantje, de klokkenluider, zag vanuit zijn torentje al die kermisgangers en hij wilde natuurlijk ook naar de kermis toe. Hij besloot uiteindelijk even te gaan kijken en hij dronk een borreltje, en nog een borreltje... - Nu zouden ze geen borreltjes meer drinken, maar nu heeft Jantje zijn eigen bier: het Jantje van Sluisbier - Jantje was dus niet meer in staat de (honderdveertig)-treden-tellende wenteltrap te beklimmen. Maar Jantje had een zoon en een neef en die beloofden hem de klus wel even te klaren. Het lukten hen echter niet, ze hadden het helemaal verkeerd gedaan dus de klok sloeg niet. Dus toen de Spanjaarden kwamen viel hun plannetje in het water. Nu is er nog een beeld van Jantje te zien, aan de toren bevestigd. Hij is het meest bekende mannetje van de streek. Eigenlijk is Jantje een soort (Hennequin), een Frans klokkenmannetje. Het beeld is in 1424 gemaakt door de heer Jacob van Huse en dateert dus van voor de Tachtigjarige Oorlog.
RK: Dus die is later aan 't mannetje gekoppeld?
DG: Ja, die is later aan het mannetje gekoppeld. Wij hebben ook nog een stadsomroeper die is gekleed in het pak van Jantje. Dat is echt een stukje folklore.
RK: Ja, ik hoorde het.
DG: Er zijn natuurlijk nog andere versies van het verhaal, maar ik vertel altijd deze. Er zijn bijvoorbeeld ook versies dat Jantje in slaap zou vallen, ...
RK: Hoe ging dat? In slaap gevallen?
DG: Ja, dat 'ie teveel had gedronken ook en daardoor in slaap was gevallen, en dat daardoor de klokken niet sloegen, en dan heb je die neef en die zoon er niet bij.
[...]
RK: Oké. Want wat kun je allemaal hier kopen van Jantje van Sluis? Bier, heb je nog andere dingen die je kunt kopen?
DG: Er zijn wel eens beeldjes te koop geweest, maar ik denk niet dat die nog te koop zijn.
[...]
RK: Is dit nou het enige beeld van Jantje? Want ik heb wel 's een foto gezien op 't internet, en daar zag ik hetzelfde poppetje van Jantje ergens staan op de grond.
DG: Ja, dat komt doordat het Belfort tijdens de oorlog is verwoest. Na de restauratie hebben ze het beeldje met een kraan weer naar boven moeten hijsen.
RK: Zie je zijn afbeelding nog ergens anders in de stad, of niet? Niet ergens getekend of geschilderd?
DG: Nee, (__)
RK: Klopt het dat er hier een winkel is die Jantje van Sluis heet?
DG: Ja, (__), maar ik denk dat dat nu niets meer is.

Onderwerp

SINSAG 1235 - Der mutige Trommelschläger.    SINSAG 1235 - Der mutige Trommelschläger.   

Beschrijving

Versies van het verhaal van klokkenluider Jantje van Sluis, waardoor de poging van de Spanjaarden om te stad te heroveren, mislukte.

Bron

Afschrift Gijsel26juni08Sluis.WAV.

Commentaar

De opname is beschadigd, waardoor afschrift bij benadering

Naam Overig in Tekst

Tachtigjarige Oorlog    Tachtigjarige Oorlog   

Prins Maurits    Prins Maurits   

Spanjaarden    Spanjaarden   

Du Terrail    Du Terrail   

Waalse    Waalse   

Oostpoort    Oostpoort   

Sluizenaren    Sluizenaren   

Jantje van Sluis    Jantje van Sluis   

Hennequin    Hennequin   

Frans    Frans   

Jacob van Huse    Jacob van Huse   

Sluis    Sluis   

Jantje    Jantje   

Hennequin    Hennequin   

Belfort    Belfort   

Jantje van Sluis    Jantje van Sluis   

Naam Locatie in Tekst

Sluis    Sluis   

Nederland    Nederland   

Plaats van Handelen

Sluis    Sluis   

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:21