Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

INGEZONDEN013 - Prinses Karlijn I van Jocus in Venlo

Een personal narrative (internet), zondag 27 februari 2022

Screenshot_20220203-061200_De Limburger.jpg

Hoofdtekst

Nadat door corona de carnaval in het zuiden van Nederland in 2021 niet werd gevierd volgde een jaar met variërende coronamaatregelen. Bij de start van het nieuwe carnavalsseizoen op 11-11-2021 leek zo goed als uitgesloten dat de festiviteiten in februari 2022 door zouden kunnen gaan. Carnavalsverenigingen in heel Nederland gelasten optochten af en besloten bij voorbaat geen prins uit te roepen.

Totdat enkele weken voor carnaval de coronamaatregelen in rap tempo versoepelen. In Venlo grijpt dan theatermaakster Karlijn van Kruchten haar kans en roept zichzelf uit tot Karlijn I, de eerste Venlose stadsprinses van Jocus. Dit geheel tegen de wens van de Venlose Vastelaoves Vereniging Jocus. Zij stellen bij hoog en laag dat er geen plek is voor vrouwen in het hoogste carnavalsambt. In de weken daarop volgt een controversie die in de media wordt uitgevochten*. Waar prinses Karlijn I haar actie ziet als een feministisch statement passend bij de woke-tijdgeest anno 2022 ziet het oer-conservatieve carnavalsgezelschap het als provocatie en aanval op het patriarchaat waar ze zelf een representant van is.

In tegenstelling tot de discussie die het zelfverkozen prinsessenschap in de media oproept zijn de vastelaovesvierende Venlonaren (op een enkele** uitzondering na) laaiend enthousiast. Stadsprinses Karlijn I van Jocus wordt omarmt en in de harte van alle Venlonaren gesloten. Vanaf 2022 is er geen ontkomen meer aan en voor iedereen duidelijk dat de feestvierders worden voorgegaan door een prins óf een prinses.

Beschrijving

Na de corona pandemie kreeg Venlo met carnaval een prinses: Karlijn I. Dit zeer tegen de zin van de mannen van carnavalsvereniging Jocus.

Bron

Ingezonden naar het Meertens Instituut.

Commentaar

* Als afbeelding een krantenartikel van media februari uit Dagblad de Limburger toegevoegd.
** Columnist Sef Derkx van Omroep Venlo over prinses Karlijn I van Jocus

Vastelaovend is het Limburgse woord voor carnaval. Waar Brabanders het Bourgondische carnaval vieren (met 'platte' liedjes als Een Paard in de Gang en Vrouwkes), vieren Limburgers de Rijnlandse vastelaovend die zich kenmerkt door de buitenfeesten en het samen zingen van de eigen meer melancholische liederen.

VV Jocus is de één na oudste vastelaovesvereniging in Nederland. Na de eerste oprichting in 1841 (eerste carnavalsfeest in 1842) stierf de vereniging een stille dood. In 1935 werd de vereniging heropgericht. Sociëteit Momus (1840/1841) wordt gezien als de eerste carnavalsvereniging in Nederland en Maastricht daarmee als bakermat.

Naam Overig in Tekst

Karlijn van Kruchten    Karlijn van Kruchten   

Karlijn I    Karlijn I   

Venlo    Venlo   

Jocus    Jocus   

Plaats van Handelen

Venlo    Venlo