Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

LYST212

Een sage (vragenlijst), 1957

Hoofdtekst

Er stonden paarden op stal, die elke nacht vreselijk te keer gingen, doordat ze geplaagd werden door de nachtmerrie. Niemand durfde te gaan kijken, tot een onverschillige bouk van een knecht het aandurfde een nacht te waken. Hij zat stil in een hoekje, toen plotseling een witte gedaante over de paarden heenging. De knecht was kordaat en deed de nachtmerrie een helster (is een halster, touw voor 't vastzetten van het vee) aan. Hij nam de nachtmerrie mee en liet die door de smid stevig beslaan. (Dus de gedaante van een wit paard?).
Wat bleek de volgende morgen? Een vrouw in de buurt vond men op bed aan handen en voeten beslagen met hoefijzers. (Dus toch, de nachtmerrie is een vrouw).

Onderwerp

TM 3108 - Nachtmerrie berijdt paard    TM 3108 - Nachtmerrie berijdt paard   

Beschrijving

Een nachtmerrie plaagt elke nacht de paarden, maar niemand durft te gaan kijken. Een knecht is wel dapper genoeg en brengt de nacht in de stal door. Hij vangt de nachtmerrie en laat hem beslaan door de smid. De volgende dag wordt een vrouw gevonden met hoefijzers aan haar handen en voeten.

Bron

Volkskundevragenlijst 21 (1957), formulier K.28, archief Meertens Instituut

Commentaar

1957
Verhaal verteld samen met broer G. den Besten.
Nachtmerrie berijdt paard

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:22