Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

FBECK0272_0272_340 - De Zwarte Heer

Een sage (mondeling), 1947

Hoofdtekst

Vroeger kwam daar zo regelmatig als een klok iedere nacht een grote zwarte Heer een wandeling maken waar het kasteel van Emmeren gestaan had. Die was zo groot, dat hij niet aan een deur in kon gaan.De vader van de vorige 'boi' heeft daar eens iets mee aan de hand gehad. Toen Ber 's avonds uit het dorp kwam, liep hij aan een 'stichel' recht op de zwarte Heer. Ber was niet op zijn gemak en hij wilde schoon manneke spelen en hij wachtte om de zwarte Heer eerst te laten gaan. En toen ging Ber stijf van schrik door en hij ging wat rapper, maar de zwarte Heer bleef altijd op twee schreden achter hem. En op 't laatste begon Ber te lopen en hij was zo van de wijs af dat hij tegen de deur van zijn huis liep, dat zijn ponjaard erin stak. Ik heb die deur daar nog zien hangen en daar konden ze u de kerf nog wijzen waar die ponjaard gestoken had.Ze hadden allemaal schrik van de zwarte Heer, maar hij heeft nooit iemand iets gedaan. Ze wouden hebben dat die een geheim had, maar niemand 'dèrde' het vragen, dan was hij verlost geweest.

Onderwerp

SINSAG 0478 - Andere Erlebnisse; unbeschreibbare Spukerscheinungen.    SINSAG 0478 - Andere Erlebnisse; unbeschreibbare Spukerscheinungen.   

SINSAG 0450 - Andere Tote spuken.    SINSAG 0450 - Andere Tote spuken.   

Beschrijving

Vroeger wandelde er iedere nacht een grote zwarte heer bij de ruïnes van het kasteel van Emmeren. Op een avond ontmoette Ber, de vroegere gemeentebode, de zwarte heer vlakbij een draaikruis. Omdat Ber bang was, liet hij de heer voorop gaan. De heer stond er echter op dat de man eerst ging. Toen Ber verder ging, bleef de zwarte heer de hele tijd achter hem.
Iedereen was bang voor de zwarte heer, maar hij heeft nooit iemand kwaad gedaan. Men vermoedde dat de heer een geheim had. Maar niemand durfde het hem te vragen; anders zou hij verlost zijn geweest.

Bron

F. Beckers, Leuven, 1947

Commentaar

1.4 Luchtgeesten
zuid-limburgs
De witte juffrouw en de zwarte madam: variante 13
fabulaat

Naam Overig in Tekst

Ber    Ber   

kasteel van Emmeren    kasteel van Emmeren   

Naam Locatie in Tekst

Hoepertingen    Hoepertingen   

Plaats van Handelen

Emmeren    Emmeren