Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

WVANH0242_0243_17467 - Macht der geestelijken: vastzetten, voorspellen.

Een sage (mondeling), 1970

Hoofdtekst

Paster Tras hier heeft ook vele gekunnen. Hij zei ne keer op zijne preekstoel binst de messe: "Ze zijn bezig met mijn keerzen te stelen". Maar diene dief koste ze niet tot aan zijne mond brengen en als hij wilde d’raf komen koste hij d’r niet meer af. Dat was rare, he? Word je niet benauwd, als je zulke dingen hoort?D’r stonden achter paster Tras zijn hage ne keer twee vrijers. Paster Tras kwam naar buiten. "Wat doe je giender hier"? zei paster Tras. "Dat ga je niet aan", zei de jongen. "Ah zo", zei de paster, "ge gaat hier blijven staan zolange of dat ‘k ik wille". En als hij ’s nuchtends opstond stonden ze daar nog. "Nu moogt ge voortgaan", zei de paster.Paster Tras kochte ne keer een voiture. Ze vroegen wat dat er dat ging trekken. "Den ezelraad", zei de paster. Vier vrouwen hebben dat aangedragen en hij heeft daardore vele moeilijkheden gehad. Hij zei tegen ulder dat ze ne vroegen dood gingen sterven. ’t Is alzo uitgevallen lijk of dat hij gezeid had. Ee oude vrouwe en haar ne zone moesten gaan getuigen. Dat vrouwtje was d’r geweldig mee begaan. Hij klopte op haar schoere en de paster zei: "Vrouwtje ge gaat ne schonen ouden dag beleven". Z’is in de tnegentig geworden.

Onderwerp

SINSAG 0750 - Andere Zauberei.    SINSAG 0750 - Andere Zauberei.   

SINSAG 0666 - Zauberer bannt an den Ort.    SINSAG 0666 - Zauberer bannt an den Ort.   

Beschrijving

Een pastoor sprak tijdens de preek tot zijn parochianen: "Op dit ogenblik is iemand mijn kersen aan het stelen". Door toverij zorgde de pastoor ervoor dat de dief geen enkele kers kon opeten en dat hij niet meer uit de boom geraakte.
Toen achter de haag van de pastoor twee verliefden stonden, vroeg de geestelijke: "Wat doen jullie hier?" Het tweetal antwoordde: "Dat gaat jou niet aan!" Daarop zei de pastoor: "Jullie zullen hier blijven staan zolang ik het wil". De pastoor toverde de verliefden vast aan de grond en liet hen staan tot de volgende ochtend.
Op een dag kocht de pastoor een auto. Toen de mensen vroegen wie dat voertuig ging trekken, antwoordde de pastoor: "De ezelraad"(1). De pastoor werd door vier vrouwen voor het gerecht gedaagd. Daarop voorspelde de geestelijke dat die vier vrouwen een vroege dood zouden sterven. Zo was het ook.

Bron

W. Van Houcke, Leuven, 1970

Commentaar

2.2 Tovenaars
west-vlaams (houtland)
582
fabulaat
(1) ezelraad: hier spottende verwijzing naar de gemeenteraad

Naam Locatie in Tekst

Bekegem    Bekegem