Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

SVANB0092_0093_12387

Een sage (mondeling), 1969

Hoofdtekst

’t was e vint die num verdrunken hadde, dat was overtied gekend da zukke menschen regelmaotig were kwaamn, on ze geld weggestoken an om nulder geld te teln. Nu ‘k gienk ik nor huus en ‘k hoorde etwien gaon met kloefen an. En ‘k zeggen tegen Madame “is menhere bin”. “Me vint, zegt ze, en is in ze bedde”. Mo zeg en ‘k en etwien horen gaon me kloefen. En e deure die van e gang opensloeg en de pèrden nulder naor afgesneen. En z’en ton de wacht oen omdat er lucht in ’t hennekot was.Ze zein dat de ziel van die vint werekwam om ’t geld te teln. De menschen zeggen da.

Onderwerp

SINSAG 0435 - Selbstmörder als Wiedergänger, erscheint an der Stelle, wo er sich das Leben nahm.    SINSAG 0435 - Selbstmörder als Wiedergänger, erscheint an der Stelle, wo er sich das Leben nahm.   

SINSAG 0401 - Der verborgene Schatz.    SINSAG 0401 - Der verborgene Schatz.   

Beschrijving

Een vrouw die naar huis wandelde, hoorde iemand stappen met klompen. Bij haar thuiskomst zag de vrouw licht in het kippenhok. De deur van de gang vloog open. Het was wellicht de ziel van een man die kwam spoken om zijn geld te tellen. De man had zelfmoord gepleegd door zich te verdrinken.

Bron

S. Van Bael - Lehouck, Leuven, 1969

Commentaar

1.4 Luchtgeesten
west-vlaams (bachten de kupe)
149
memoraat

Naam Locatie in Tekst

Eggewaartskapelle    Eggewaartskapelle