Hoofdtekst
By de Swadde yn Twizelerheide wenne âlde Lamke. Dat wie in tsjoenster. Sy hat in bern fan myn omke Jan de Hoop bitsjoend. Dat bern is stoarn.
Dy Lamke koe har foroarje yn in kat. Op in kear hat omke in fremde kat us in goed terwinkel jown. Doe wie Lamke de oare deis alhiel bont en blau.
Dy Lamke koe har foroarje yn in kat. Op in kear hat omke in fremde kat us in goed terwinkel jown. Doe wie Lamke de oare deis alhiel bont en blau.
Onderwerp
SINSAG 0640 - Hexentier verwundet: Frau zeigt am folgenden Tag Malzeichen.
  
Beschrijving
Een heks heeft eens een kind zo ernstig betoverd dat het uiteindelijk gestorven is. Dezelfde heks kon zich ook veranderen in een kat. De oom van de verteller heeft de heks in kattengedaante eens een flinke oplawaai gegeven. De volgende ochtend zat de heks onder de blauwe plekken.
Bron
Collectie Jaarsma, verslag 185, verhaal 14 (archief MI)
Commentaar
21 april 1967
Hexentier verwundet: Frau zeigt am folgenden Tag Malzeichen.
Naam Overig in Tekst
Swadde   
Lamke   
Jan de Hoop   
Naam Locatie in Tekst
Twizelerheide   
Datum Invoer
2013-03-01 14:46:21