Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

SINUTSAG075 - St. Willebrord.

Een sage (boek), 1938

Hoofdtekst

Vier jaar lang trok Willebrord door de delta van Rijn en Maas, predikte er en stichtte alom die kerkjes, ruwweg opgetrokken van pasgevelde boomstammen. Tiel en Dorestad herinneren zich nog zijn prediking, evenals Oud-Heusden en Driel. In Aalburg op den driesprong der wegen kent men nog de plek, waar de kersput lag, die voor een honderd jaar dichtgeplempt werd. En te Buren weet men nog hoe onder het eertijds zoo zware geboomte Willebrord stond, en naast hem de bisschop van Maastricht. Lambertus, die de blinden ziende maakte; en hoe zij getweeën de heidenen bekeerden, die uit verren omtrek waren gekomen om de vreemden te horen.
Toen kwam de vijand. Radboud, de onvreedzame, de koning der Friezen, was opgestaan en met een snel aanwassend leger trok hij naar het Zuiden. Reeds in de velden om Dorestad kwam het tot een treffen met den langs den Rijnweg optrekkenden Pepijn van Herstal. Lang bleef de strijd onbeslist, maar toen de zon bloedrood onder ging, weken de Friezen in kleine troepen terug naar het Noorden. Radboud zelf vluchtte met weinigen edelen over de heuvelen der Vale Ouwe, gelijk een blinde leeuw door wolven besprongen en bij het Bleeke Meer aangekomen, wierp hij met breeden zwaai zijn gouden kroon ver in het rimpelloze water van het aardedonkere meer.

Beschrijving

Willebrord kerstende mensen op vele plaatsen. Tot het op een dag tot een treffen kwam met koning Radboud.

Bron

Utrechtsch Sagenboek/ J. R. W. Sinninghe. - Zutphen: W.J. Thieme & Cie (1938), p.78-79

Commentaar

1938
Valt onder hoofdstuk en titel(s): Legenden. 2. Heiligenlegenden. a. Utrechts Bisschoppen. Bronnen: Behalve de geijkte Willebrordus literatuur: Alcuinus' leven van den heilige in proza; abt Thiofridus levensfragmenten en het standaardwerk van Kronenburg, werden vele sagenboeken uit Nederland en Luxemburg voor deze legendencyclus benut. (N.Gredt, Sagenschatz der Luxemburger Landes, Luxemburg 1885, S. 20, 27, 451, 501. Ed. de la Fontaine, Luxemburger Sagen und Legenden, Luxemburg 1882, s. 104, 149-150, 154. Sinninghe, Overijsselsch Sagenboek, 142-143, 223-224. Id., Limburgsch S., blz. 171-172, e.a.).

Naam Overig in Tekst

Dorestad    Dorestad   

Oud-Heusden    Oud-Heusden   

Lambertus    Lambertus   

Radboud    Radboud   

Friezen    Friezen   

Pepijn van Herstal    Pepijn van Herstal   

Vale Ouwe    Vale Ouwe   

Bleeke Meer    Bleeke Meer   

Naam Locatie in Tekst

Willebrord    Willebrord   

Rijn    Rijn   

Maas    Maas   

Tiel    Tiel   

Driel    Driel   

Aalburg    Aalburg   

Buren    Buren   

Maastricht    Maastricht   

Rijnweg    Rijnweg   

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:20