Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

SINBRABSAG293a

Een sage (boek), 1933

Hoofdtekst

"Voor die dagen komen, zal er een molen gebouwd worden tusschen Heijen en Afferden. En hieraan zult ge weten, dat de tijden der verschrikking nabij zijn, als hij geruimen tijd draait met slechts twee wieken. Alsdan zullen er ontzaglijke drommen soldaten te Afferden over de Maas trekken. Er zal een groot gedrang ontstaan, waar de Rijksweg en de Veerstraat samenkomen. Zoodat duizenden en duizenden soldatenknoopen in de muur van het hoekhuis, daar ter plaatse, zullen blijven steken.
Maar bij het voorbijtrekken der massa's te Vierlingsbeek zal een nieuwsgierige zijn hoofd uit het raam steken. En deze zal zijn een Israëliet. Doch een der soldaten zal het zwaard trekken uit de schede en hem het hoofd afhouwen.
Maar de koning die "links te paard stijgt", zal te Mook vluchten over de brug. Alsdan zal zijn ros een der hoefijzers verliezen. En als de smid het dier zal willen beslaan, zal de koning verder moeten vluchten. "Wee U echter, Sonsbeek, Kervendonck en Goch! In U zal niet één steen op den anderen blijven! En Goch, het bloed Uwer zonen zal bij beeken stroomen van Uwe heuvelen!"
"En het land van Cuyck zal gespaard blijven het lèèst
Maar zal lijden het mèèst." 7)

Beschrijving

Profetie: Als de molen tussen Heijen en Afferden met slechts twee wieken draait, zal er een groot leger over de Maas trekken bij Afferden. Een nieuwschierige jood die zijn hoofd uit het raam steekt wordt onthoofd door een soldaat. En de koning die 'links te paard stijgt' zal bij Mook vluchten, waarbij zijn paard een hoefijzer verliest. Sonsbeek, Kervendonck en Goch zullen worden vernietigd, maar het land van Cuyk zal het meest lijden.

Bron

Noord-Brabantsch Sagenboek/ J. R. W. Sinninghe. - Zutphen: W.J. Thieme & Cie. - [1933], p. 253-254.

Commentaar

[1933]
Valt onder hoofdstuk en titel(s): IV. Historische Sagen; 2. Profetieën; e. Johannes van Leliëndaal.
Noten: 7) Kemp, Limb. S., 99.
Toelichting (No. 293-296): In de veertiende eeuw, aldus Sinninghe, schreef ene Johannes van Lilienthal, Augustijner prior te Utrecht, een profetie. Deze profetie is in de volksverhalen terecht gekomen, en is hierin door de tijd heen aan veranderingen onderhevig geweest. Hieruit zijn een aantal sagen voortgekomen die op elke plek weer anders worden verteld.
Ter vergelijking (No. 287-296): K. ter Laan, "Prophecye van Jaarfke". (Groningen, 1931); K. ter Laan in E. V., IV, 97-99.

Naam Overig in Tekst

Heijen    Heijen   

Afferden    Afferden   

Sonsbeek    Sonsbeek   

Kervendonck    Kervendonck   

Land van Cuyck    Land van Cuyck   

Naam Locatie in Tekst

Maas    Maas   

Rijksweg    Rijksweg   

Veerstraat    Veerstraat   

Vierlingsbeek    Vierlingsbeek   

Mook    Mook   

Goch    Goch   

Cuyk    Cuyk   

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:20