Hoofdtekst
Nog in de laatste helft der negentiende eeuw woonde op het Vliet, eene buitenbuurt van Leeuwarden, eene zeer befaamde kaartlegster, bekend onder den naam van Akke van 't Vliet, of ook Akke Kaart. Zij werd druk geraadpleegd, niet alleen door inwoners van Leeuwarden, maar ook door het landvolk uit den omtrek. Men zeide dat Akke in 't geheim ontboden werd bij aanzienlijken in de stad, of dat die er 's avonds heengingen. Doch 't waren hoofdzakelijk dienstmeisjes, die van hare gaven gebruik maakten, meest des zondags na de kerk, of als er wat «zwaars» op het gemoeddrukte, ook wel onder kerktijd en met verzuim van den dienst, maar dit was toen erg zondig, en dan zal 't hart benauwd geweest zijn. Het kon dan gebeuren dat zulk eene dienstbode dagenlang bleef onder den invloed van wat zij daar had mogen vernemen. — Het eerste bericht van Akke's dood kreeg ik toen ik mij ergens in eene dorpsherberg bevond en daar toevallig ook een handelsreiziger uit Leeuwarden kwam. Deze vertelde, dat Akke van 't Vliet was overleden en een «raar» uiteinde had gehad. Toen het met haar op het laatste liep, zoo vertelde de man, gebeurden er in hare bedstede zulke vreemde dingen, dat de aanwezigen de vlucht namen. En toen dezen na verloop van eenigen tijd het waagden in het vertrek terug te keeren, vonden zij Akke dood, met het hoofd het achterste vóór op den romp: «de duivel had haar den nek omgedraaid.» — Dit is iets wat de duivel meer pleegt te doen met zijne dienaren, nadat hij hen jaren aaneen volop voordeel en genot heeft laten hebben. 't Gebeurt ook wel dat zulke lieden spoorloos verdwijnen. Nu, reeds meer dan vijfentwintig jaren later, zijn er nog vrouwen, die huiveren op het hooren van Akke's naam.
Onderwerp
SINSAG 0922 - Teufel bricht Sünder das Genick.   
Beschrijving
In Leeuwarden woonde aan het eind van de negentiende eeuw een kaartlegster, Akke van 't Vliet, ook Akke Kaart genoemd. De diensten van Akke werden door velen gebruikt, ook door welgestelden. Maar voornamelijk vroegen dienstmeisjes haar om raad. Over de dood van Akke Kaart wordt verteld dat zij met haar nek omgedraaid gevonden is. Dit heeft de duivel gedaan, bij wie zij in dienst was.
Bron
Waling Dykstra: Uit Friesland's volksleven van vroeger en later: volksoverleveringen, volksgebruiken, volksvertellingen, volksbegrippen. Leeuwarden [1896], deel 2, 183
Motief
D1712 - Soothsayer (diviner, oracle, etc.).   
Commentaar
Onderdeel van het hoofdstuk "Duivelskunstenaars".
Naam Overig in Tekst
Akke van 't Vliet   
Akke Kaart   
Naam Locatie in Tekst
Vliet   
Leeuwarden   
Plaats van Handelen
Leeuwarden   
Kloekenummer in tekst
B056p   
