Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

VOORDE000202 - ’n Vuurspooksel.

Een sage (mondeling), december 1967

Hoofdtekst

’n Vuurspooksel.

Mien vaar hef vaak verteeld, hoo zien vaar op nen Zoaterdagmiddag, met ’n ool’n Mösselboer, noar Zèender’n was goan hen biecht’n.
’t Was mooi weer wes en ze hadd’n d’r hèènig de tied too doan, het was oet oenz’n ool’n hook ze ’n goo drèe keteer goans.
Op ’n good moal, ze wadd’n zo op de heugte van Wissink wes, har mien grootvaar ’n moal umkekk’n en hee har verbiesterd tieg’n Mösselboer zeg: “Boer, kiekt toch ’s um, heel Boorn stèet in broand, iej könt de vlamm’n zeèn kölder’n en ’t is ook noar oenze koante. Loa’w gaaw wier op ’t hoes angoan”
Dat hadd’n ze vonzölm doan en dow ze good en wal achter op ’t Boornse Veeld wadd’n kömm’n was d’r op èes niks meer te zèen wes en in heel Boorn was niks gebuurd.
Meer ne wekke later was de hele Hös, dat is de ooldste buurte van Boorn, ofbroand. Meer zèè hadd’n den broand a ne wekke van te vuurt’n zèèn !

Onderwerp

SINSAG 0491 - Vorzeichen eines Brandes    SINSAG 0491 - Vorzeichen eines Brandes   

Beschrijving

Man ziet onderweg brand in dorp, maar dichterbij gekomen is er niets te zien en er is niets gebeurd. Enige weken later is een deel van het dorp afgebrand.

Bron

Collectie Ten Voorde, verslag 2, verhaal 2 (Archief Meertens Instituut)

Commentaar

Vader van verzamelaar G.J. ten Voorde.

Naam Overig in Tekst

Mösselboer    Mösselboer   

Mosselboer    Mosselboer   

Wissink    Wissink   

Boornse Veld    Boornse Veld   

Hös    Hös   

Naam Locatie in Tekst

Zèender    Zèender   

Boorn    Boorn   

Plaats van Handelen

Borne    Borne