Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

LIJST110

Een sage (vragenlijst), dinsdag 17 augustus 1954

Hoofdtekst

I. De duivel
5. Zijn U bepaalde personen bekend, die als duivelbanner of duivelbanster worden geraadpleegd? In welke gevallen gebeurt dat?

Ik hoorde o.m. het volgende verhaal van een oude boer:
Op een keër wier m'n beste melkkoe ziek. Ik veulde, dat 't geën gewoöne ziekte was, maar toverie. Daorum ging 'k nie naor de veearts, maar naor de toverdokter, die in Harderwiek woende. Ik kwam bie 'em en toe zei-die: "Teus, zei-die, die koe van joe is betoverd, doar mo'je medeën waark van maken. Gao naor huus en de eerste de beste die maargenvrog bie joe op deël komt, da's een toverpot."
D' aandere maargen war'k al vrog bie de haand en bar niesgierig, wie 't zou wezen en jawel, daor stak de buurman z'n kop over de onderdeur en vrog hoe't mit 't beest esteld was. Ik groop de greep (riek), en schreiwde: "Lilleke toverpot, as de duvel m'n aarf of en hie vurt."
En de koe wier van stonden an beter.

Het ongelukkige van dergelijke geschiedenissen was, dat zo'n zogenaamde tovenaar met de vinger werd nagewezen en zijn leven lang 'toverpot' bleef.

Onderwerp

SINSAG 0750 - Andere Zauberei.    SINSAG 0750 - Andere Zauberei.   

TM 3102

Beschrijving

Boer gaat voor zieke koe naar duivelbanner die hem zegt dat de eerste persoon die de volgende dag op het erf komt de ziekmaker is. Na het verjagen van de buurman die de volgende morgen naar de koe vraagt geneest de koe.

Bron

Volkskundevragenlijst 18 (1954) formulier F170p (Archief Meertens Instituut)

Naam Overig in Tekst

Teus    Teus   

Naam Locatie in Tekst

Harderwijk    Harderwijk   

Harderwiek    Harderwiek   

Plaats van Handelen

Barneveld    Barneveld   

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:22