Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

HVANW0084_0084_26241

Een sage (mondeling), 1967

Hoofdtekst

Tussen De Sneppe en de meulen wos ter vroeger een herberge: "Het Zwijn". Nu noemt ze Securitas. De bazinne van doar wos verdacht van hekserie. Ol die doar passeerde moste binnen goan, of ’t er gebeurde hem entwodde. En ’t wos ne keer nen boer die no de Leie gienk om te roten. Ze woaren met twee broers. Den enen zei: me moeten stoppen. Mo de voerman wilde niet. Hij geloofde ’t niet. En o ze 50 meters over de café woaren keerde ’t voer omme. En ze goan kloppen noar de café. De bazin goat mee goan kieken, en ze bindt de stellingsperse t’hope met een koorde, en der is niet meer gebeurd.

Onderwerp

SINSAG 0580 - Andere Hexenkünste    SINSAG 0580 - Andere Hexenkünste   

Beschrijving

Een herbergierster werd ervan verdacht een heks te zijn. Overal waar die heks op bezoek kwam, liep er namelijk iets mis.
Op een dag gingen twee broers naar de Leie om te roten. Toen ze op zo'n vijftig meter afstand van de herberg waren, keerde het voer (?) om. De mannen gingen aankloppen bij de herberg. De herbergierster kwam kijken en bond de stellingspersen (?) bijeen met een touw. Daarna waren er geen problemen meer.

Bron

H. Van Wassenhove, Leuven, 1967

Commentaar

2.1 Heksen
west-vlaams (groot-roeselare)
203
fabulaat

Naam Locatie in Tekst

Ardooie    Ardooie   

Plaats van Handelen

Leie    Leie