Hoofdtekst
Een boer na meester Dirck de Jongh gevraegt hebbende om een consultatie te hebben, wiert in het cantoor gebragt en hem wiert geseyt, dat hij noch wat wagten moest, alsoo mijnheer volck in ’t salet bij hem had. De boer las ondertusschen al de opschriften van de sacken. De heer Q.Q. impetrant etc. contra N.N., coopman tot Z. etc. Adriaen Lamshuysen, brouwer tot Delf, contra etc. De Jong binnenkomende, seyde de boer: ‘Mijnheer, ik heb nu sooveel opschriften gelesen, maer sie niet dat er advocaten als proces hebbende op geschreven staen.’ R. ‘Dat doet. Wij advocaten maken het gemeenlijck onder malkanderen af.’ R. ‘Doe je seker, mijnheer, daer is 6 stuivers voor je consul-tatie, ik hoef er nu geen andere bij te haelen. Ik wensch u goeden dach. Mijn saeckje dat ik tegen onse predicant hebbe en daer ik u over quam consuleeren, sullen wij oock onder malkanderen wel afhacken. De koster mach onse middelaer wesen.’
Beschrijving
Een boer wil een gesprek met meester Dirk de Jong. In diens kantoor ziet hij enkele zaken liggen waar de advocaat mee bezig is. Hij concludeert uit de opschriften van de zaken dat er advocaten of de reden van het proces op vermeld staan. Dat geeft hij ook aan bij de advocaat. De beaamt dat: 'Wij advocaten regelen dat gewoonlijk allemaal onder elkaar.' (Dus hebben ze dat ook niet nodig.) De boer merkt op dat hij daar nu ook weer voor gezorgd heeft. De boer dankt hem hartelijk voor de informatie, geeft hem een bedrag voor het consult en gaat weer onder de woorden: 'De kwestie die ik tegen onze predikant heb, regelen wij dan ook wel onder elkaar. De koster kan dan onze tussenpersoon wezen.' (Zie opmerkingen.)
Bron
Aernout van Overbeke, Anecdota sive historiae jocosae. Ed. R. Dekker, H. Roodenburg en H.J. van Rees. Amsterdam 1991.
Commentaar
Derde kwart zeventiende eeuw
De grap zit in het gegeven dat de boer zich gelijkstelt aan de advocaat: als die het doorgaans met elkaar regelen, kan hij dat ook wel. De boer ziet er geen been in ziet om de praktijk van de rechtsorde naar zijn eigen situatie te kopiëren. Ze lossen het dan ook zelf wel op.
Naam Overig in Tekst
Dirck de Jongh (Dirk de Jong)   
Adriaen Lamshuysen (Adriaan Lamshuizen)   
Datum Invoer
2013-03-01 14:46:20
