Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

LAAN048 - Ick kick noch int

Een sage (boek), 1930

p136.jpg

Hoofdtekst

Ick kick noch int

Het beleg van 1672 heeft zulk een indruk op de bevolking van Stad en Lande gemaakt, dat de verhalen daarover tot de allerbekendste behoren in het gewest.
En van al die verhalen is er weer geen enkel zo bekend als dat over de kop met de krullende baard op 't eind van de Kijk in 't Jatstraat. leder weet dat dit de beeltenis is van de bevelhebber der Stad, van Rabenhaupt. En ook, dat Rabenhaupt gezegd heeft, in antwoord op de vrees en de zorg van kleinmoedigen:
't Jat, dat is het gat, namelik het zeegat, het toen nog open Reitdiep, waardoor steeds mond- en wapenvoorraad naar de belegerde Stad kon worden gebracht.
En toen op 28 Augustus het Ontzet kwam, heeft men tot een gedachtenis de beroemde woorden onder zijn portret op een steen uitgehouwen. Jammer genoeg nam men de maat niet goed; er staat alleen maar: Ick kick noch int. Maar dat was zo erg niet: ieder wist toch wel wat daar achter hoorde, en ieder kind op straat weet het nog wel.

't Is wel jammer, maar er is niets aan te doen: van deze schone overlevering is geen woord waar. Wel betekent jat hetzelfde als gat, maar 't is niet het zeegat, dat er mee bedoeld wordt. 't Jat is een oud woord voor straat, hetzelfde woord als voorkomt in 't Kàlle Gat en bet¬zelfde als 't Duitse Gasse. Uit de oude kaarten en rekeningen blijkt op vele plaatsen, dat 't Jat de naam was voor de gehele straat van de beroemde kop af tot aan de Vismarkt.
En als men dan bovendien nog weet, dat het huis verbouwd is en de kop in oude dagen niet naar buiten uitzag, doch helemaal de straat langs, dan mocht de man terecht zeggen, dat hij in 't jat keek.
En dat deed hij al een lange tijd vóór 't beleg; reeds in de Stadsrekening van 1553 komt de naam van 'Kijck in 't jadt' voor. (Zie G. V. 1892, 43 en G. V. 1906, 109.)

Beschrijving

Het beleg van 1672 maakt veel indruk op het volk. De stadhouder zei heel dapper: Ick kick noch int Jat. Met 't Jat bedoelde hij het zeegat waardoor de voorraden naar de stad werden gebracht. Na het Ontzet werd een beeld voor hem gemaakt. Er was echter te weinig ruimte voor de tekst, waardoor er nu onder het beeld staat: Ick kick noch int.

Bron

Laan, K. ter. Groninger overleveringen. Zutphen, 1930. p. 136

Commentaar

1930

Naam Overig in Tekst

Stad en Lande    Stad en Lande   

Rabenhaupt    Rabenhaupt   

Ontzet.    Ontzet.   

Naam Locatie in Tekst

Kijk-in-'t Jatstraat    Kijk-in-'t Jatstraat   

Jat    Jat   

Beleg    Beleg   

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:20