Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

WEV015002 - Ziekten.

Een sage (mondeling), donderdag 27 oktober 1966

Hoofdtekst

Ziekten.

As er een kind ziek was, dan harn de mensen de gewoonte, um es te kiekn hoe of et gunge.
Dat was miestal vrouluwark. Maar o wee, as t kind niet betern wilde en er een krans in t kussen kwam, dan was iene van de vroulu de schuldige.

Die had et kind behekst; zuk geleuf kwam hiel veel veur.
En et was een vrougien met n kromme rugge of iene, die de wangen inevaln waarn of n ander mit scheef montien.

Die moestn t ontgeln en wurn zo veul meugelk van hoes weerd.

Ik weet ook van n kind - t is hier in de veenstreekn gebeurd- dat niet ziek was, maar elke nacht onrustig in bed lag te schreeuwn: “Een koe, een koe”. Dan zat et recht overenne.
De ollers gungen op t leste naar n geestelijke um raod.

Die kwam kiekn en vruug: “Zijn jullie misschien ook bij die en die vrouw geweest?” Ja, dat waarn ze.

“Ga dan weer met de jongen naar die vrouw en als ze vraagt, of hij een boterham wil eten, moet u dat niet weigeren.”

De ollers gungen toen op stap naar dat vrougien.

As sie daar zitn, vragt sie aan de jong: “Moe-je ook n brugge, mien jongien?” Nou, t jongien mug dr wel iene.

Ie at daar de boterham op en daarna gungt weer op hoes of.
Et kind is s nachts niet meer bange west en hef gien koe meer zien.

Onderwerp

TM 3101 - Heks maakt kind (mens, dier) ziek    TM 3101 - Heks maakt kind (mens, dier) ziek   

TM 3109 - Heksenkrans in kussen    TM 3109 - Heksenkrans in kussen   

Beschrijving

Ziek kind en krans in het krans in kussen wordt gezien als betoveren door vrouw.
Geestelijke raadt aan om kind dat onrustig slaapt terug te gaan naar
een bepaalde vrouw waar ze zijn geweest, en het kind daar de aangeboden boterham te laten eten. Daarna is het kind genezen.

Bron

Collectie Wever, verslag 150, verhaal 2 (Archief Meertens Instituut)

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:21