Hoofdtekst
Eveneens was nog voor korte jaren eene beroemdheid van eenige beteekenis als duivelbanner, zekere Sjoerd Kuiper in de Knijpe bij Heerenveen. Hoewel oogenschijnlijk in armoedige omstandigheden, leed hij toch zeker geen gebrek, want hij had eene goede praktijk. Lijders aan kwalen, waarmee men vruchteloos jarenlang had «gedokterd», en vooral betooverden kwamen dagelijks bij Sjoerd hulp en raad vragen, uit alle oorden des lands en zelfs wel van daarbuiten. Op verzoek bezocht hij ook de lijders in hunne woning. Bij zijn overlijden schijnt de kracht der gezondmaking op zijn broeder te zijn overgegaan.
Onderwerp
TM 3102 - Belezer geneest mens of dier   
Beschrijving
Sjoerd Kuiper stond bekend als duivelbanner. Betoverde mensen en mensen die al jaren met klachten rondliepen zochten hem vaak op om raad. Indien nodig, ging hij ook bij de zieken op bezoek. Toen hij stierf, ging de gave van genezing over op zijn broer.
Bron
Waling Dykstra: Uit Friesland's volksleven van vroeger en later: volksoverleveringen, volksgebruiken, volksvertellingen, volksbegrippen. Leeuwarden [1896], deel 2, 179
Commentaar
Onderdeel van het hoofdstuk "Duivelskunstenaars".
Naam Overig in Tekst
Sjoerd Kuiper   
Plaats van Handelen
Knijpe   
Heerenveen   
Kloekenummer in tekst
F013p   
