Registratie zal enige tijd duren. Deze functie is in ontwikkeling.

CBAK0408

Een sage (mondeling), vrijdag 23 oktober 1903

Hoofdtekst

In Nunspeet leefde voor plusminus vijftig jaar een man die kon heksen. Als hij het deed, kroop er een muis uit zijn mond en hij zelf viel bewusteloos neer. Daarom noemde men hem Peter Muus. Kwajongens die dat wisten, trokken als hij zoo lag een cirkel van krijt om hem heen. Dan duurde het niet lang of er kwam een muis, die al om den cirkel heendraaide en er door trachtte te komen. Ten laatste maakten ze met spuug een opening in den cirkel; de muis vloog dan dadelijk daar door, in den mond van den man en deze werd weer normaal.

Onderwerp

SINSAG 0591 - Die Seele der Hexe verlässt den Körper in Tiergestalt (als Lichtlein)    SINSAG 0591 - Die Seele der Hexe verlässt den Körper in Tiergestalt (als Lichtlein)   

Beschrijving

Bij het heksen kruipt een muis uit de mond van een man, en raakt hij bewusteloos. Jongens trekken met krijt een cirkel om de man, zodat een muis er niet door kan. Als ze met spuug een opening maken gaat de muis daar door en kruipt in de mond van de man die dan weer bijkomt.

Bron

Collectie Bakker (Archief Meertens Instituut)

Commentaar

23 oktober 1903
Bij het verhaaltje staat een tekeningetje van Bakker van een man die op de grond ligt met een krijtcirkel om zich heen. Voor een gepubliceerde versie zie CBAK0554. Daar voert Bakker als informant een vrouw uit Broek in Waterland op, die in Nunspeet is geboren.
Die Seele der Hexe verlässt den Körper in Tiergestalt

Naam Overig in Tekst

Peter Muus    Peter Muus   

Naam Locatie in Tekst

Nunspeet    Nunspeet   

Plaats van Handelen

Nunspeet (Gelderland)    Nunspeet (Gelderland)   

Kloekenummer in tekst

Datum Invoer

2013-03-01 14:46:21