Hoofdtekst
Men meldt uit Smilde: Het negenjarige zoontje van een arbeider in deze gemeente was sedert eenige maanden lijdende en kwijnde ziender oogen weg. Er waren er die oordeelden, dat eene boosaardige heks niet vreemd zou zijn aan den treurigen toestand van den knaap. Op zekeren morgen zaten niet minder dan vijf zwarte katten op de deur der schuur, terwijl nog een vijftal zich in de schuur bevonden. Loopen konden deze niet; met verbazende snelheid echter wisten ze zich voort te bewegen door over den kop te buitelen. Ook eene slang vertoonde zich aan de deur. Na rijp beraad werd eindelijk besloten een duivelbanner, in de buurt van Drachten woonachtig, in de zaak te betrekken. Pas was men het hierover eens geworden, of een slag als van een pistoolschot deed zich in de woning hooren. Zondag werd de reis aanvaard en medicijnen werden van den bekwamen duivelbanner medegenomen. Reeds den volgenden nacht bleek het, dat de heks moest wijken; onder vervaarlijk geraas heeft ze vlucht genomen; men hoorde haar vliegen, doch zien kon men haar niet. Men hoopt haar nog te kunnen opsporen.
Onderwerp
TM 3101 - Heks maakt kind (mens, dier) ziek   
Beschrijving
Een negenjarige jongen uit Smilde wordt geteisterd door een heks. Er lopen katten voor zijn deur die zich koprollend voortbewegen. Ook kruipt er een slang voor zijn huis. Een duivelbanner uit Drachten weet de heks uiteindelijk weg te jagen, maar zij is nog niet gevangen.
Bron
Rotterdamsche Courant
Commentaar
Willem de Blécourt merkt in een e-mail van 6 oktober 2014 op: "De journalist van de "Rotterdamsche Courant" heeft zijn informatie gehaald uit de Provinciale Drentsche en Asser Courant van een dag eerder, 27 april 1881.
Er werd destijds nogal veel uit andere kranten overgeschreven.
Met een duivelbanner in de buurt van Drachten werd gewoonlijk Heinze Johannes de Boer bedoeld, maar deze kan het niet geweest zijn, want al in 1873 overleden."
Er werd destijds nogal veel uit andere kranten overgeschreven.
Met een duivelbanner in de buurt van Drachten werd gewoonlijk Heinze Johannes de Boer bedoeld, maar deze kan het niet geweest zijn, want al in 1873 overleden."
Naam Locatie in Tekst
Smilde   
Drachten   
Plaats van Handelen
Smilde (Drente)   
Kloekenummer in tekst
G002p   
Datum Invoer
2013-03-01 14:46:21
